Steiner Group: Co se děje v kávě

Steiner Group, Caffe Minor, Úvoz 64, Brno, 11. 11. – 20. 12. 2008

Jiří Zykmund

Začalo to jednoho pošmurného podzimního večera v kavárně Steiner, kde se pravidelně setkávala skupina fotografů, umělců a příznivců fotografie, kteří se povídali o všem možném, ale nejčastěji o fotografii. A protože mezi nimi byli lidé, kteří si nejen rádi povídají, ale ještě raději něco podnikají, založili Steiner Group, která při vhodných příležitostech prezentuje snímky jednotlivých členů.

Popudem k aktuální výstavě byl fakt, že na brněnské ulici Úvoz vzniklo Caffe Minor, jehož atmosféra rozhodně přesahuje drobné rozměry kavárny. A jaké jiné téma zvolit za hlavní motiv pro výstavu v kavárně, než právě nápoj z pražených bobulí kávovníku. Hlavním kurátorem výstavy se stal Vojtěch V. Sláma, jenž je zároveň jedním z vystavujících. Kromě jeho díla zde divák shlédne snímky od dalších devíti fotografů, které jednotí barva a velikost – jedná se o černobílé fotografie čtvercového formátu.

Jiří Víšek

Na přístupech k jednotlivým snímkům je však vidět různorodost autorů. Většina z nich se pokusila se různými způsoby vypořádat s fenoménem konzumování kávy, objevují se zde však i snímky, jejichž autoři k motivu kávy přistupují specifickým způsobem. Je to fotogram Gabriely Kolčavové, surrealisticky hravý přístup Jiřího Víška, na jehož snímku se stává kávová pěna pěnou na holení, či snímek Jiřího Zykmunda, který v kontextu výstavy získává zcela nové konotace.

Steiner Group není berlínská dadaistická skupina, takže její hranice nejsou uzavřené a přestože základní složení zůstává stejné, počet i jména členů skupiny se průběžně mění. V případě výstavy v Caffe Minor je takovéto: Šišma Bezuchov, Roman Franc, Elena Halická, Gabriela Kolčavová, Barbora Krejčová, Vojtěch V. Sláma, Karel Svačina, Jiří Víšek, Jiří Zykmund, Ondřej Žižka. Mezi jmény se objevují známí fotografové, zavedení fotografové i studenti fotografie. Ve Steiner Group nejde o to, zda máte na to, abyste si mohli o sobě říkat, že patříte na fotografické nebe, ale o to, aby se jednoho pošmurného podzimního večera zase všichni sešli a mohli si nad kávou povyprávět o dobré fotografii.

Vernisáž výstavy 10. 11. 2008 od 16.00

Roman Franc

Advertisement