Z letošního Komiksfestu

komiks1

Marius Konvoj

Dne 8. 11. vyvrcholil v NoDu v prostorách klubu Roxy 3. ročník Komiksfestu. Dobrou zprávou je, že se jej zúčastnili zahraniční hvězdy včetně Bryana Talbota, a že v Roxy bylo celou dobu narváno: do hlavního sálu, ve kterém probíhaly přednášky, se často nedalo přes hlavy posluchačů ani dostat. Na druhou stranu když člověk zrovna neposlouchal přednášky, měl těch pár malých stánků s komiksy, které se vyšly na české scéně, rychle obejito. Pravda, objevilo se mezi nimi pár sešitů a knih anglických a polských, nabídku však nijak výrazně nerozšířili.

Ani hlavní výstava A kdy uprší ten druhej den nevyzněla tak, jak by mohla. Byl v ní dán prostor několika umělcům, kteří mohli nejrůznějšími způsoby ztvárnit zdi jedné z místností Roxy. U mnohých děl lze pochválit jejich nápad. Nejednalo se však o věci velkých rozměrů a navíc ve stejné místnosti bylo umístěno promítací plátno, takže mnohým návštěvníkům snad ani nedošlo, že se nacházejí v prostorách výstavy (pokud je na to neupozornilo erotické dílo Mariuse Konvoje umístěné nade dveřmi).

Návštěvnost Komiksfestu však dosvědčila, že komiks je médium, o které je v Čechách zájem. Komiksfestu nezbývá než popřát: jen tak dál, snad to příště půjde i bez drobných chyb z letošního ročníku. Jen aby u nás komiks časem neztratil svoji klubovou undegroundovou atmosféru, kterou mu Roxy dodalo, a která mu sluší.