TZ: INtroCITY / Nukleární rodina

INtroCITY / Nukleární rodina, Topičův salon, Praha , 25. 11. 2008 – 9. 1. 2009

jakub-janovsky

Jakub Janovský / 2007 / videozáznam

umělci: Jonáš CZESANÝ, Jana FARMANOVÁ, René HÁBL, Marta HOŠKOVÁ-HOŠŤÁLKOVÁ, Jakub JANOVSKÝ, Jana KASALOVÁ, KW, Markéta KOREČKOVÁ, Jaromír NOVOTNÝ, Jiří PETRBOK, Dagmar ŠUBRTOVÁ

 

Transmediální projekt INtroCITY reflektuje současného pomyslného jedince a jeho prostředí. Zkoumá vlastnosti, podobu, tvář, identitu, projevy, naznačuje možnosti jeho růstu i limity. Snaží se prostřednictvím různých pohledů obsahově rekonstruovat, jak by asi mohlo vypadat jeho vnitřní ustrojení buď přímo, nebo jako otisk v rozmanitých aktivitách. Prezentuje téma jakési vnitřní, neustále proměnné „krajiny vědomí“; zároveň zkoumá reakce tohoto imaginárního subjektu vůči okolí, postihuje jeho snahu bránit se vlivům zvenku humorem, skepsí, ironií, ale i agresivními výpady nebo cíleným znejistěním diváka.

 

Podtitul Nukleární rodina, termín pocházející ze sociologického slovníku, poukazuje na nadindividuální spřízněnost, vztahy a vazby, jež přes všechnu společenskou a sociální nestabilitu svým způsobem obecně fungují, jsou navazovány a rozvíjeny, zároveň však v sobě mohou nést symbolické nebezpečí ambivalence – možný výbuch a následnou destrukci. Samotní zúčastnění autoři a autorky jakoby na výstavě společně také tvořili fiktivní dočasnou „nukleární rodinu“ zcela odpovídající povaze současné virtuální, uměle vytvářené reality.
Petr Vaňous, kurátor výstavy