TZ: Corpora S

Corpora S, GVU Hodonín, 12. 12. 2008 – 1. 2. 2009

corpfin11

Mikoláš Axmann, Dušan Černý, Jiří Mikeska, Michal Šarše, Michal Šlegl, Petr Štěpán

 

Výstava Corpora S představuje práci pěti malířů a grafiků a jednoho sochaře z posledních pěti let. Každý je vyhraněnou osobností sledující vlastní cestu, přesto mezi nimi zůstává neviditelné pouto, jež je víc než ryzí přátelství. V současné výrazně atomizované intelektuální a duchovní atmosféře společnosti, v hluku doby zavalované informacemi, které často jako smog překrývají skutečné podoby světa, je soustředěná práce členů skupiny Corpora S nepochybně stvrzením nutnosti i síly ryze osobní umělecké výpovědi o situaci člověka postaveného doprostřed stále tajemného světa.
Corpora S není klasickým uskupením s výtvarným programem. Sešli se na Akademii v jednom roce a dohromady je spojilo přátelství. Při svých prvních společných vystoupeních na výstavách nepociťovali pojmenování svého uskupení za potřebné – netvořili žádnou skupinu v podobě, v jaké ji znají dějiny evropské moderny, nepřijali žádný formulovaný ideový a výtvarný program, nepojí je žádná závazná forma. Dlouho se nějakému názvu bránili, nechtěli mít vnější program, který by je omezoval, a když pak pod vlivem okolností název přijali, byl v něm jistý jinotaj. Corpora S – ono S možná znamená Spiritus, nebo něco jiného, někdy si říkají Corpora starců, Corpora samotářů nebo Corpora snivců. Ve slovníku je možné najít, že slovo corpora znamená tělíska, těla. Možná chtěli vyjádřit svoje hledání napětí mezi tělem a duchem, pokusit se poodkrýt uměleckými prostředky skrytá tajemství přírodních jevů.
Výstava byla připravena ve spolupráci se Severočeskou galerií výtvarného umění v Litoměřicích a Rabasovou galerií v Rakovníku.