Černý is not dead!

ln20090114Být ve čtyřiceti „mladým rebelem“ je dosti tragická role. David Černý se v poslední době zdál být přesně tím případem. Entropou však dokazuje, že „na to“ pořád ještě má a že u něj nejde o pouhou pózu či zastydlou pubertu.

Trefnost a vtipnost jednotlivých dílků evropské skládačky je kolísavá. Některé státy to od tvůrců (spolu s Černým se na projektu podíleli Krištof Kintera, Viktor Frešo a Tomáš Pospiszyl) slízly víc než jiné a nezdá se v tom být žádná spravedlnost. O to ale až tak nejde. Síla Entropy je v jejím celku a v kontextu.

Z organizačního a diplomatického hlediska je Entropa pro českou vládu selháním, neboť jde jistě o dílo nevhodné takto oficiální příležitosti. Vhodné dílo by však nebylo ničím víc než pouhou dekorací (Francie se minulý půl rok na stejném místě prezentovala obřím nafukovacím balónkem s proužky v barvách jednotlivých členských zemí…). Černému a jeho přátelům se ale podařilo vytvořit skutečné umělecké dílo. A to je v dané situaci věc zcela mimořádná.

_______________________________

V televizi a na internetu se první zprávy o Entropě objevily již v úterý večer. Zajímavý článek o mystifikační tiskové konferenci, na které byl projekt v pondělí představen novinářům, napsal na týden.cz Jiří Peňás.

Ve středu se Entropa objevila na titulních stranách všech hlavních deníků. Pro LN byla dokonce hlavní zprávou dne. Na vnitřních stranách pak všechny deníky s výjimkou Práva přinesly celostránkové materiály představující jednotlivé země, zatím však jen ve formě ilustrací z propagačního katalogu. Nejzajímavější komentář napsal Petr Fischer v HN.

Ve čtvrtek se objevily první rozhovory s autory. HN přinesly krátké interview s Krištofem Kinterou, MfD a LN s Davidem Černým. MfD přihodila ještě další várku komentářů – k uměleckým kvalitám se pro list krátce vyjádřil Milan Knížák, Maxim Velčovský, Lenka Lindaurová a Marek Pokorný (zde)- a redaktorka listu Magdalena Sodomková popsala průběh pondělní tiskovky.

V pátek naplno propukly orgie národního smutku za Jana Kaplického, v HN, LN i MfD se Entropa přesto udržela na titulce. Nejzajímavější reportáž ze čtvrtečního odhalení sochy přinesly HN. Za přečtení však rozhodně stojí též komentář Milana Knížáka v LN. Ředitele NG trápí především to, že umělec vládě lhal, takže by měl vrátit peníze… Krom Knížáka se k Entorpě v LN vyjadřuje ještě kmenový komentátor listu Martin Weiss, publicista Tomáš Vystrčil, producent Jakub Horák a publicistka Michaela Freiová. S výjimkou Horáka všichni Černého dílo ostře kritizují.

V sobotu se na aktuálně.cz objevil zajímavý rozhovor s Tomášem Pospiszylem.

Na mediálním zpracování celé kauzy mi přijdou zajímavé tři momenty: 1) Kolik je najednou mezi českými novináři expertů na současné umění. 2) Fakt, že v LN a v MfD o soše vůbec nepsali jejich vlastní kulturní redaktoři. 3) Koho média oslovují jako odborníky.