Pojďme se dojímat

mfd20090115

Náhlé úmrtí Jana Kaplického se pro média stalo záminkou k okázalému truchlení a přihlouplému mudrování o nevděčném údělu géniů v Čechách.

Zprávu o Kaplického smrti stihly celostátní deníky zařadit jen do části čtvrtečního vydání. V pátek ji tedy mohli ještě zopakovat a v sobotních přílohách ještě znovu přežvýkat.

Odlišit bulvární a seriózní tisk jen podle titulků nelze. MfD svůj páteční článek nazvala Štěstí trvalo jen sedm hodin, zatímco Blesk 6 hodin byl tátou. Hlavní cenu za pitomost si však zaslouží LN a Právo. LN za titulek Spor: uštvali Kaplického? a Právo za komentář Pavla Vernera Orel a slepice, kde Kaplického klade do jedné linie národních mučedníků s Máchou, Havlíčkem a Werichem (…?!).

________________________

Převazto ze stránek mediálního teoretika Milana Šmída (www.louc.cz) 16.1.2009 Kaplický zastínil Havla. Náhlá smrt potkala architekta Jana Kaplického na ulici ve středu 14.1. večer kolem deváté hodiny a deník MF Dnes stačil pro pražské vydání změnit otvírák první strany „Havlův život ohrožuje zánět“ za nový titulek „Architekt Kaplický zemřel.“ Zatímco včerejšek lze ocenit jako příklad zpravodajské pohotovosti, nevím, co si mám myslet o dnešku, v němž MF Dnes s úvodním titulkem „Štěstí trvalo jen sedm hodin“ náhlému úmrtí architekta věnuje téměř úvodní čtyři strany – typická nastavovaná kaše, jejíž informační výživnost by slušela spíše společenskému magazinu, ne-li přímo bulváru. Jakoby se ve doma a ve světě nedělo nic, co by si zasloužilo více pozornosti (Topolánek ve Štrasburku, noví ministři).