Anish Kapoor ve Vídni

Anish Kapoor je pro mě jedním z nejzajímavějších umělců současnosti. V úterý mu začala výstava ve vídeňském MAKu. Byl jsem tam, mluvil jsem s ním, připadal jsem si jak trouba.anish-kapoor-shadow-corner1

Kapoor je drobný čtyřiapadesátiletý Ind, který svou roli superstar uměleckého světa zvládá s nenucenou lehkostí. Chová se skromně, ochotně odpovídá na přihlouplé novinářské otázky, nepředvádí se.

Problémem je, že při takovéto příležitosti vlastně není, o čem mluvit. Jde autorovi pogratulovat ke skvělé výstavě, ale ptát se ho, proč používá červenou, či zda se cítí být víc britským nebo indickým umělcem? Ne, že by to nebyly zajímavé otázky, ale odpovídal na ně už přeci tolikrát… Jenže držte se zpátky, když máte šanci mluvit s legendou!

Hnal jsem se k němu hned, jak se naskytla první příležitost. Na červenou jsem se sice neptal, ale o moc lepší to nebylo. Chtěl jsem, aby mi řekl něco k projektu stanice metra pro Neapol, na kterém spolupracuje s Kaplického studiem Future Systems.

anish-kapoor-neapol1

S Kaplickým se prý znal poměrně dlouho a již dříve s ním spolupracoval. Projekt byl původně nabídnut jen jemu samotnému.  Protože si uvědomoval, že půjde o technicky náročný úkol, přizval k realizaci Future Systems. Stavba nedávno začala, hotova by měla být do dvou let. Původně se sice počítalo s dřívějším datem dokončení – „víte ale, jak to je, když se něco staví“. Jak vnímá, že půjde o funkční, užitnou věc? Je to nějaký posun v jeho tvorbě? „Ani ne. Dělal jsem hodně věcí, do kterých vstupujete. Tohle je stavba, ale je to taky socha.“

Velmi informativní, že? Jedna rakouská novinářka ale chtěla, aby jí v jedné větě řekl, jak se za posledních deset let změnila londýnská scéna a co si myslí o Damienu Hirstovi, takže zas až taková ostuda to snad taky nebyla.

Osobně jsem si ale připadal jak Wayne a Garth při setkání s Alicem Cooperem. We’re not worth it… (pro ty později či naopak dříve narozené vysvětlující ukázka zde).

Několik opravdických rozhovorů s Anishem Kapoorem se dá najít na stránkách Lisson Gallery, která jej zastupuje.

Tiskové materiály k výstavě jsou zde. 26. března má mít v MAKu přednášku. Ještě nevím, jestli pojedu, ale asi jo. Bude to fajn, vidět se zas po čase se starým známým.