Už nám zase ničí Karlův most!

Server aktualne.cz 28. 1. 2009 zveřejnil článek o znepokojivém zmizení dvaceti pěti původních kamenů při rekonstrukci Karlova mostu, které nyní vyšetřuje památková inspekce Ministerstva kultury. Hledá se „jeden vzácný petřínský pískovec, 11 starých svrchnokřídových pískovců, 4 hodnotné karbonské arkózy a 9 božanovských pískovců“.

Památková inspekce se již zřejmě postarala o všechny chátrající a přestavěné památkově chráněné objekty a nyní se může věnovat natolik důležitým posláním, jako je hledání středověkých kvádrů. Není divu, kdo by při dnešním stavu památkové legislativy a organizace památkové péče nehledal ztracený Kámen mudrců.

Spory kolem způsobů rekonstrukce Karlova mostu začaly loni v listopadu, kdy památková inspekce osočila pražský magistrát a provádějící firmy z ničený původních kvádrů a jejich zbytečného nahrazování novými. V reportáži s názvem
Zničí Karlův most?, který vyšel časopise Reflex 47/2008 ovšem Jiří X. Doležal upozornil na to, že vyřazené kameny uložené v depozitáři v Praze-Kobylisích, které vlastnosručně zkontroloval, jsou opravdu zvětralé či vážně poškozené a tedy nevhodné k dalšímu použití.