Fotograf, kterému jeden snímek trvá dva měsíce

Ruud van Empel, Leica Gallery Prague, 16. 1. – 18. 4. 2009

ruud_van_empel

Českému publiku se poprvé představuje nizozemský umělec Ruud van Empel. Van Empel vystudoval obor grafický design na nizozemské univerzitě v Bredě. Pak dělal grafika, což ho nebavilo. Potom pracoval jako výtvarník v divadle a v televizi. To ho taky nebavilo. Teď skládá fotografie a konečně se cítí volný a svobodný. Práci pro reklamu odmítá, naštěstí si to může dovolit. Jedna jeho fotografie se na konci ledna 2009 prodávala na e-bay za 11.500 euro.

Ve srovnání s cenami fotografií většiny žijících umělců na českých aukcích to je sice cena poměrně vysoká, na druhou stranu je třeba si uvědomit způsob práce Ruuda van Empla. Každá drobnost na jeho fotografii je tvořena samostatným snímkem. Každou květinu a dokonce i její stonek nafotografoval samostatně v některé z botanických zahrad v Nizozemí.

Stejně tak tváře lidí na jeho snímcích jsou poskládány z jiných jednotlivých fotografií, takže v reálu nikdo nevypadá jako Empelovy postavy. A teď pozor: práce na jednom snímku mu při běžné pracovní době zabere přibližně dva měsíce. Pochopitelně nelze zobecňovat a měřit úspěchy umělců – i ty finanční – pomocí času stráveného fyzickou prací nad daným dílem. Ruuda van Empla je však mezi fotografy třeba vnímat jako velmi zvláštní a netradiční zjev.

ruud-van-empel_1

A to nejen z hlediska formálního, ale i obsahového. Přestože se na jeho snímcích objevují nahé děti a to i dívky ve věku kolem třinácti let, zásadně odmítá jakékoli narážky na takovéto motivy a považuje je za pokrytectví. Dle svých vlastních slov se snaží zachytit nevinnost dětství a jeho krásu v panenské přírodě připomínající neobjevené ráje. Inspiraci hledá hlavně v malířství, pochopitelně u Henriho Rousseaua.