Střední Čechy Středočechům!

Obavy kulturní veřejnosti, že důvodem, proč se Rada Středočeského kraje rozhodla urychleně vystěhovat České muzeum výtvarných umění do Kutné Hory, je snaha využít jeho prostory pro komerční účely, jsou prý liché.  „Galerijní prostory v Husově ulici budou i nadále využívány pro výstavy děl převážně středočeských umělců s cílem zvýšit jejich známost,“ uklidňuje kraj v oficiálním prohlášení. Po takovém ujištění je člověku hned jasné, že radním na kultuře skutečně záleží a že se opravdu vyznají!cmvu

 Působivou ukázkou bezradnosti je také analýza, ve které kraj dokazuje neefektivnost ČMVU tabulkou srovnávající „počet návštěvníků na 1 zaměstnance“ v jednotlivých muzeích. Čapkův památník ve Staré Huti u Dobříše, který vystačí s pouhými čtyřmi zaměstnanci, je překvapivě v tomto směru téměř sedmkrát efektivnější než ČMVU… (více zde).

K fungování ČMVU lze jistě mít řadu výhrad, hlavním problémem ale není neschopnost jeho pracovníků, jak tvrdí kraj, ale dlouhodobá nejistota ohledně budoucnosti muzea. Nové výstavní prostory v bývalé Jezuitské koleji v Kutné Hoře se připravují již téměř deset let.  V okamžiku, kdy se mnohamilionová rekonstrukce tohoto objektu začal chýlit ke konci, kraj (nutno dodat, že tehdy ještě ovládaný ODS) loni na jaře začal hovořit o tom, že by kolej možná měl dostat někdo úplně jiný. Podle současného vedení kraje (ČSSD) je však pravě fakt, že ČMVU v Kutné Hoře ještě nesídlí „hrubou chybou“ a důkazem „selhání vedení muzea“ (více zde).

Dosavadní ředitel muzea Ivan Neumann byl odvolán z funkce v pondělí 2. února, údajně proto, že nezačal připravovat nařízený přesun do Kutné Hory. Řízením ČMVU byl místo něj pověřen Martin Dostál, který v minulosti stál v čele Východočeské galerie v Pardubicích.

Řada zajímavých materiálů, včetně stanoviska Uměleckohistorické společnosti, je k dispozici na webu ČMVU.

Kauzu se zatím nejpodrobněji věnují Lidové noviny (zpráva , rozhovor s Ivanem Neumannem a komentář Jiřího Machalického). Zprávy o odvolání Ivana Neumanna se objevila také v regionálním vysílání ČT a TV Prima.