Nátřesk na Svárech

28. února 2009 končí v Galerii výtvarných umění v Ostravě výstava Sváry zření / Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století. Tisková zpráva GVUO, ve které se píše, že se návštěvníkovi může stát, že narazí na frontu u šatny či u pokladny, nelže. Ve čtvrtek 19. února jsem se zúčastnila komentované prohlídky s kurátorkou Marií Rakušanovou a po již zmíněných frontách mě čekal sál praskající ve švech. Při pokusu spočítat návštěvníky jsem skončila u osmdesátky, jenže lidé stále přibývali, výstavní sály pro ně začínaly být malé, orientace v davu nemožná. Podle oficiálního vyjádření galerie se dvou po sobě následujících komentovaných prohlídek zúčastnilo na 300 posluchačů.

bohumil-kubista-dvojnik-1911-olej-platno-79-x-665-cm-soukroma-sbirka

Celkově výstavu doposud shlédlo přes 22 000 diváků, což je pro Galerii výtvarných umění v Ostravě rekord. Vedení galerie se naštěstí rozhodlo na situaci pružně reagovat a prodlužuje otevírací dobu ve čtvrtek a pátek 26. a 27. února do 20.00 hod. „V současné době nás navštěvuje stále více návštěvníků a my nemáme to srdce je v šest požádat o odchod a Dům umění zavřít.“ prohlásil k situaci ředitel galerie Jiří Jůza.

Nedávno jsme na těchto stránkách informovali o nepoměru návštěvníků mezi přeplněnou Albertinou a sály zejícími prázdnotou ve Veletržním paláci. Výstava v GVUO dokazuje, že i v českých podmínkách lze uspořádat výstavu, která neláká na slovo sex v názvu, ani neprezentuje artefakty z Titaniku za zvuku šplouchání moře a při tom je divácky velmi úspěšná.

svary1

P.S.: Zvýšenou návštěvnost i publicitu si výstava bezesporu zaslouží. Osobně oceňuji zvláště prezentaci děl českých Němců a to, že jsou zde vystavována sice zvučná jména, avšak nejen notoricky známé obrazy. A spojení Fillova obrazu Tanec Salome, Kubištova Vzkříšení Lazara a Procházkova Prométhea na hlavní stěně v prvním patře je prostě geniální.