denní tisk 28. 2. 2009

MfD se ve víkendové příloze Scéna věnuje výstavě Alfonse Muchy ve Vídni a výstavě Zdeňka Sýkory v Galerii Zdeňka Sklenáře. V příloze Kavárna najdou čtenáři recenzi výstavy o sv. Václavovi od historika Petra Placáka.  Ceskenoviny.cz informují o objevu dosud neznámé kresby Leonarda da Vinciho, která by mohla být umělcovým autoportrétem. 

Anežský klášter vzdává holt sv. Václavovi. Výstava ale podle  Petra Placáka zůstala na půli cesty.  „Veškerá kunsthistorie se smrskla na prostý popis vystavených exponátů,“ píše mimo jiné Placák.

Ve vídeňském Dolním Belvederu probíhá velká výstava představující průřez dílem rodáka z Ivančic, Alfonse Muchy. Autoři se snaží představit Muchovo dílo komplexně, mezi dvěma sty padesáti exponáty najdeme plakáty, kresby, návrhy šperků a užitého umění a nechybí ani monumentální Slovanská epopej, která je reprezentována dvěma plátny. Z Vídně se výstava přesune do Mnichova a Montpellier, České republice se Muchova retrospektiva vyhne.

Zpravodajský server ČTK informuje o nálezu italského novináře Piera Angely, který si myslí, že objevil Da Vinciho autoportrét z mládí. Objev konzultoval s chirurgy a policií, která zhotovuje portréty podezřelých osob.