Příliš moderní Jošt Moravský

Soutěž na sochu markraběte Jošta pro brněnské Moravské náměstí byla uzavřena, aniž by brněnští radní vybrali vítězný návrh. Jejich představa o jezdecké soše  je zcela jiná, vypíšou tedy soutěž novou. V té chtějí upřesnit soutěžní zadání tak, aby bylo jasné, že má jít o klasickou jezdeckou sochu a ne o moderní návrhy, jak se vyjádřil primátor města Brna Roman Onderka.

JAG2c4e99_41_Kotrba_orez_

Vítězný návrh Mariuse Kotrby

V soutěži na doporučení odborné komise zvítězil návrh Mariuse Kotrby. Dílo stejného sochaře bylo vybráno i v soutěži na sochu Spravedlnosti, která má být umístěna před Nejvyšším správním soudem na stejném náměstí. Odbornou komisi, jejíž doporučení se radním nelíbilo,  tvořili Martin Reissner (bývalý vedoucí odboru kultury, nyní ředitel Moravského zemského muzea), kurátorka  Magdalena Juříková (její názor na vítězný návrh najdete zde), primátor města Brna Roman Onderka, senátor Richard Svoboda,  profesor Akademie výtvarných umění v Praze sochař Jan Hendrych, architekt Tomáš Pejpek a autor návrhu přestavby architekt Petr Hrůša. O nejlepším návrhu tak rozhodoval jediný sochař, mladší generace současných umělců chyběla úplně. Nechyběli ovšem politici, kteří se v ČR vyznačují zvláštním nadáním rozumět umění, architektuře i ekologii.

Po zbytečné soutěži na kašnu pro Dominikánské náměstí jde o další zrušenou soutěž, jenž znamená nemalé finanční výdaje (jen vítězný návrh stál město 500 000 korun). O zmíněné „přílišné modernosti“ některých návrhů však lze pochybovat. Zadání soutěže bylo totiž natolik konkrétní a omezující, že jen stěží mohlo vzniknout opravdu výrazné umělecké dílo používající jiné než polopatistické prostředky. Můžeme jen držet palce, aby se radním podařilo vyhlásit novou soutěž takovým způsobem, který zaručí velký počet již naprosto nemoderních návrhů.

Další články týkající se soutěže na sochu Jošta najdete v rubrice Komentáře