Vychází A2 č. 16

Ve středu 5. 8. 2009 vychází A2 č. 16 s hlavním tématem umělci výzkumníci. Dnešní umělci už nemají z naprosté většiny jen magisterský titul, jak tomu bylo donedávna, mnozí z různých důvodů potřebují doktorát. Ptáme se, jak vypadají mladé umělecké obory především v oblasti nových médií, kdo na nich učí a studuje a proč. Především na školách v Brně, Banské Bystrici a v Praze. Vydání je možno použít jako pomůcku pro maturanty a jejich rodiče. Nebo jako podloží pro úvahu o českém školství v dobách rychlých a inspirativních změn. Přispěli: Lenka Dolanová, Miroslav Petříček, Petr Pláteník, František Zachoval; v rozhovorech Miloš Vojtěchovský, Jana Horáková, Michal Murin.

Dále v čísle:

…vím, jak mužně na tebe působí má druhá brada,/ jak jedinečná a krásná je naše láska, jak opravdově/ jsi mne uzavřela do svého transplantovaného srdce,/ vidím tě ostře svou umělohmotnou čočkou a ujišťuji tě,/ že i ty jsi uvnitř mého krevního čerpadla, kde/ nenápadně koná službu chlopeň z prasete…

z básně Joachima Guntera Hammera v překladu Věry Koubové

Co to budu protahovat: chtěl jsem se pomstít.

Rumunský exilový spisovatel Dumitru Ţepeneag v rozhovoru pro A2

Jo. Vykračujeme si po téhle Oranienburgerstrasse jako po poušti Gobi. Cítíš to skřípění písku mezi zuby?

Jurij Andruchovyč: Hottentottenpotentetententranatentetentäter

Asi je těžké zůstat sám sebou poblíž tak originálních duchů.

Jan Štolba: Připonasrané vzdechy – k básnické prvotině Jana Placáka

Je zajímavé sledovat, jak vlivní akademici, kteří léta pohrdali humanitními obory jako zbytečnou a okrajovou oblastí (kterou však – z důvodů pro ně nepochopitelných – chce studovat většina vysokoškolských uchazečů), najednou úpěnlivě hledají prostředky těchto „pa-věd“, aby dokázali veřejnosti sdělit, o co fatálního se nyní v oblasti financování vědy hraje.

Petr A. Bílek: Zanikne česká věda?

Péče o tělo a sexualitu byla původně výhradní starostí rodící se buržoazie. Pro ni sex původně znamenal to, co pro aristokracii krev.

Pavel Bartošek ke knize Josefa Fulky Psychoanalýza a francouzské myšlení

Proto se nemohu hlásit ke zdánlivě samozřejmé zásadě, že „nepřipustíme, aby tyto názory a myšlenky pronikly do veřejného diskurzu a politické reality předvolebního boje“.

Martin Škabraha: Extremismus středu

Že jsou bootlegy věcí minulosti? Že je to pozůstatek časů před digitální revolucí? Také jsem si to myslel, než jsem ve dvou pražských obchodech prodávajících vinyly alternativní hudby objevil desky, o kterých jsem byl přesvědčený, že v tomto formátu nikdy nevyšly.

hudební zápisník Karla Veselého

Příspěvek byl publikován v rubrice Media monitoring se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.