TZ: Maria Lindberg

Maria Lindberg / Futura / Praha / 1. 9. – 31. 10. 2009

lindberg[1]

Kurátor: Mats Stjernstedt

Neformální a přece se zjevnou přesností s ohledem na formalitu a myšlení, ukotvenou v raném konceptuálním umění a vztahující se k postupům hnutí Fluxus: Dílo švédské umělkyně Marii Lindberg je plné integrity a nabízí příklad nezávislého a konzistentního myšlení, které neustále útočí na oko a mysl pozorovatele prostřednictvím toho, jak zkoumá podvodnost jazyka a myšlení.

Maria Lindberg vždy využívala širokou paletu médií sahající od textu, videa, kresby, zvuku a autorských knih až po nalezené předměty a malby. Její dílo vychází z raných kontemplativních a procesuálních základů orientovaných na architekturu a jednotlivce, posléze pokračuje zkoumáním vztahů v čase – nekonečném i zapouzdřeném – a jeho možných důsledků vyplývajících z výzvy a touhy po zániku.

Filmy a videa Marii Lindberg prostřednictvím výběru prostých materiálů a recyklovaných předmětů každodenní potřeby silně podporují ekonomii jednoduchosti a vždy se odehrávají v reálném čase, přičemž některé akce jsou monitorovány až do jejich zániku nebo dokončení. To je i případ filmu Friday the 13th (Pátek 13.), v naší expozici: pětihodinová jízda autem z domu umělkyně na vernisáž v muzeu, pohled na cestu ubíhající za vozem a předání nového díla při příjezdu.

Díla Marii Lindberg byla vystavena v mnoha proslulých uměleckých institucích, galeriích a bienále ve Skandinávii, Evropě a USA. Pražská Futura nyní představuje široký výběr z tvorby umělkyně sahající od raných děl z poloviny osmdesátých let až po dnešek. Kurátorem a iniciátorem výstavy je Mats Stjernstedt, ředitel švédské nadace pro současné umění Index ze Stockholmu.