TZ: Tomáš Rasl

Tomáš Rasl: „Devadesátá léta až doteď“ / Galerie 4 / Cheb / 4. 9. – 28. 9. 2009

Rasl

Po několika společných výstavách Českého dřeváku a samostatných výstavách jeho členů v Galerii 4 nastal konečně čas představit tvorbu Tomáše Rasla. Je zajímavé, že dříve fotil digitálním fotoaparátem pouze komerční zakázky a velkoformátovou či klasickou analogovou kameru používal pro volnou tvorbu. Nyní už při vlastní umělecké tvorbě častěji sáhne i po digitálním fotoaparátu. V Chebu představí snímky analogové i digitální v širším spektru formátů.

Tomáš Rasl (1975)

Je vnukem fotografa Ferdinanda Bučiny (1909-1994), u něhož čerpal první zkušenosti s fotografií. Absolventem Střední průmyslové školy strojnické v Praze a FAMU s titulem MgA. Od poloviny devadesátých let pracuje často s černobílým negativem většího formátu a jeho kontaktní kopií. Byl členem (č.006) skupiny Český Dřevák 2002-2009 http://www.ceskydrevak.cz, která zanikla tento rok.

„Ve své současné fotografické tvorbě pracuje s různými formáty a technikami fotografie, počínaje plochými filmy 18×24 cm a digitální kamerou konče. V začátcích vychází z romantických snímků, ovlivněn mistry velkoformátové fotografie, a postupně se přibližuje surrealismu až po minimalismus.

U motivů krajinných, kterých je nejvíce, má sklon k romantismu. Snímky na potulkách zachycuje místa hrdá a pustá, detaily, zátiší a jiné. Jeho cyklus „Nevyjasněná úmrtí“ je nejpomaleji vznikající soubor fotografií živočichů, které potkala nejprve smrt a pak i on.

Často cestuje, navštívil vícekrát Sibiř, Jižní Ameriku, Maroko, střední Asii, Dálný východ, Mongolsko… Sečteme-li jeho putování, strávil už více než rok mimo své rodné Čechy.“ Dr. Otto Sepl