BIG vrtoch!

BIG architekti, vítězný návrh budovy kazašské národní knihovny v Astaně

12208_4_astana2big

Budova knihovny může nabývat mnohých významů. Nejprve je to nutná funkce přístupné schránky na velké množství knih. Neodmyslitelně také vytváří veřejný prostor. A vztáhneme-li charakteristiku především k dnešnímu architektonickému prostředí, pak musí být též reklamou na sebe sama, na místo a osobnosti s ním spojené. Naše nemilá zkušenost s pokusem vytvořit právě něco takového je stále ještě čerstvá. Ale vraťme se k vrtochu. On totiž není vrtoch jako vrtoch – to, co mám na mysli já je přímo vrtoch vrtivý a velmi sofistikovaný.

Mezinárodní architektonickou soutěž (léto 2009) na budovu kazašské národní knihovny ve městě Astana vyhrál tým BIG – skupina soustředěná kolem mladého dánského architekta Bjarke Ingelse (není to tak dlouho, co jeho působivá výstava byla v ČR). Projekt knihovny pro město ležící na řece Išim je směsí tradičního a moderního, alespoň to tak prezentují sami autoři. Podle nich je návrh kombinací kruhu, rotundy, oblouku a jurty – má v sobě nekonečnou geometrickou smyčku, vnitřní dvůr, monumentální vstup a ladný přechod stěn ve střechu. Projekt vychází z tzv. Möbiovy pásky, vnitřní stěna dvoru se tak stává i střechou a nakonec i vnější stěnou. Jedním tahem bez začátku, bez konce. Vhodnější by bylo snad zaměnit slovo stěna za slovo obal.

Forma budovy, jak se zdá, je promyšlená. Od úložiště vědění a jeho studování z knih – plášť propouští dostatek nutného světla pro čtenáře po dostatek místa pro veřejné akce a rozhledem do všech stran. Právě tak, aby nová budova mohla plnit úkol kazašského národního sebeidentifikačního symbolu. Přes nesporné výtky globalizace architektury, je zde přinejmenším snaha zohlednit kontext a historii místa. Ovšem nyní je zatěžko soudit, zda je nosná idea nekonečnosti příhodná – sice může reprezentovat nekonečné trvání národa, avšak jen aby se nestala znamením nekonečně zoufalého točení v kruhu.

Historik umění dívající se na současnou architekturu se nemůže zbavit dojmu, že je masivně raženo heslo „forma následuje formu“. My můžeme přemýšlet, proč je tomu právě tak. Ale o tom třeba jindy. Přejme Astaně víc úspěchu, než měla Praha. Na pohled je projekt BIG radost. A má to i vtip. Je to vrtoch. A teď radostně: Och, vrtoch!

Filip Šenk

One thought on “BIG vrtoch!

  1. Pingback: Yes is More. Komiks, architektura a BIG «

Komentáře nejsou povoleny.