TZ: KOMPLEX

Tomáš Džadoň, Igor Kovačević, Yvette Vašourková: KOMPLEX – developerský projekt pro Karlin Studios /  Karlin Studios / Praha / 1. 10. – 18 .10. 2009

komplex[1]

Uplynulých štyridsať rokov sa výrazne podpísalo pod zmenu nášho prostredia. Medzi rokmi 1970 a až 1989 vyrástli po celej českej a slovenskej republike panelové sídliská, ktoré dodnes tvoria niečo okolo dvoch tretín bytového fondu oboch krajín. Ponovembrový čulý stavebný ruch výrazne premenil krajinu v okolí veľkých miest, kde vznikali kolónie domov, tzv. satelity. Mať vlastný dom a pozemok predstavovalo po ére kolektivizmu ideál bývania, aj keď v nových bytových komplexoch chýba občianska vybavenosť a sú zavislí na vlastnej doprave.

Zdanlivý pocit súkromia, technická nedokonalosť a koncentrácia „na ležato” im dala nálepku “ležaté paneláky”. Tento termín prepojuje satelity so sídliskami a naznačuje, že by mohlo ísť o akúsi „panelakovú tradíciu” , alebo komplex z minulého obdobia, ktorý stojí za rozhodnutím presťahovať sa z paneláku do satelitu. Ani jedno nepredstavuje ideálne riešenie a pri ich porovnaní môžeme dospievať k názoru , že paneláky su lepšie, kedže šetria priestorom. Spoločnosť sa neztotožnila s ich puristickou formou a pod nálepkou humanizácie sídlisk ich prekrývá ľúbivými nátermi a strešnými nástavbami.

Priestor galérie pre nás predstavoval typický pozemok pre výstavbu satelitného mestečka. 120 jednotlivých pozemkov. 120 rodinných domov šiestich rôznych typov, vybraných ako typických z katalógu „Najžiadanejšie rodinné domy za rok 2009“.

Prvá polovica galérie je rozparcelovaná farebnými šnúrami ako satelit na spôsob detskej preskakovačky, druhá ukazuje komprimovanú verziu. Zachovávame typovú hmotu katalogových domov , a kladieme ich na seba.

Kým v prvej časťi je problemom priestor a predstavuje reálnu prekážku (satelity sú väčšinou neprístupné, obohnané plotmi, strážené kamerovým systémom), v druhej časti je problémom monofunkčnosť kolektívneho bývania.

 

Tomáš Džadoň (*1981, Poprad, Slovensko)

Absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, škola Jiřího Příhody (2007). V současnosti doktorant na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislave, v Neateliéri prof. Dezidera Tótha (dizertační práce Slovník nářečí současného umění). Laureát ESSL award za rok 2007 a ceny Cyprián na Bienalé mladého umenia v Trnave. Finalista Ceny Oskára Čepana 2009 na Slovensku a finalista ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2009. Zakladijící člen galerie parásito – platformy pre soúčasné latinoamerické umění ve střední Evropě.

http://www.tomasdzadon.com, http://www.galeriaparasito.com

Igor Kovačević (*1973, Brčko, Bosna a Hercegovina)

Absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze, obor Architektura a územní plánování (2000). V současnosti dokončuje doktorandské studium na ČVUT v Praze, obor Teorie architektury (disertační práce Jihoslovanští architekti vzdělávaní v Čechách). Zakládající člen Centra pro středoevropskou architekturu (CCEA).Vedle kurátorské činnosti se věnuje architektonické tvorbě v rámci platformy MOBA, kterou založil spolu s Yvette Vašourkovou

http://www.moba.name, http://www.ccea.cz

Yvette Vašourková (*1976, Brno, Česká republika)

Absolventka Fakulty architektury ČVUT v Praze, obor Architektura a územní plánování (2001) a postgraduálního studia na Berlage Institutu v Rotterdamu, Nizozemí (2005–2007). Zakládající členka Centra pro středoevropskou architekturu (CCEA). Vedle kurátorské činnosti se věnuje architektonické tvorbě v rámci platformy MOBA, kterou založila spolu s Igorem Kovačevićem (www.moba.name). Je členkou redakční rady časopisu Era 21. Od roku 2007 vede ateliér prvního ročníku na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

http://www.moba.name, http://www.ccea.cz