Projeďte se výstavou

V Galerii G99, jež je součástí Domu umění města Brna, právě probíhá výstava Pavly Scerankové Alles wird gut. Po jejím shlédnutí vám možná bude připadat svět veselejší. Jste totiž nuceni stát se její přímou aktivní součástí.

4845_g99_scerankova

Absolventka Akademie výtvarných umění v Praze a laureátka ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2007 se zabývá konceptuální a intermediální tvorbou a otázkou lidského vnímání. Na probíhající výstavě můžete spatřit její pohyblivý objekt s názvem Jedu a videoinstalaci nazvanou Modelová situace. Obě díla spolu úzce souvisejí, nehledě na to, že bez prvního nemůžete vidět druhé. Dřevěná kruhová cívka o průměru téměř tři metry s vnitřním kubickým prostorem je totiž umístěna mezi vchod do výstavy a místností s videem tak, aby návštěvníkovi nezbyla jiná možnost, než do objektu vstoupit a vlastním pohybem se přemístit na druhou stranu. Tam může shlédnutí video vztahující se k samotnému prostoru galerie a natočené za použití zmenšeného pohybujícího se modelu. K návratu zpět slouží opět kutálející se bedýnka nabízející několik vteřin klaustrofobického soukromí a zastávku u dveří výstavní místnosti.

Po odchodu z mírně šokující výstavy, která se stala nečekaně zábavnou a zpestřující, vám tak opravdu může připadat, že Alles wird gut.

Pavla Sceranková: Alles wird gut / DUMB Dům pánů z Kunštátu / Brno / 30. 9. – 1. 11. 2009