Oranžový a růžový Lord Rogers

Richard Rogers, Rogers Stirk Harbour + Partners – Maggie´s Center Londýn, Stirlingova cena (RIBA)

MaggiesRichardBryant_530x530

S několikadenním zpožděním se krátce věnujme dalšímu významnému ocenění Richarda Rogerse, potažmo jeho architektonického ateliéru. Stirlingova cena (předána 17. října 2009) je každoročně udělována Královskou společností britských architektů (RIBA) „architektům stavby, která je nejvýznamnějším počinem pro vývoj architektury za minulý rok.“

Rogers, tedy přesněji ateliér Rogers Stirk Harbour + Partners byl oceněn za stavbu Maggie´s Centre v Londýně. Jedná se o vcelku drobnou budovu, která má ovšem obří poslání – vytváří zázemí lidem smrtelně nemocným rakovinou. Je jasné, že pouze tento samotný fakt staví před architekta nelehký úkol, to si umí představit každý. Oceněný ateliér dokázal vytvořit výraznou, i když velmi citlivou a v interiéru intimní, osobní architekturu. Nadneseně ji lze označit za větší altán. A to je jistě příjemnější prostředí ve srovnání s obvyklou sterilitou nemocnic.

rogers2

Dvoupodlažní interiér je velmi světlý, vzdušný a útulný, doplněný vhodnou skladbou použitých materiálů. Jak v rozhovoru po ocenění pro The Architects´ Journal potvrdil v příznačně jasně růžové košili sám Lord Rogers, jde o vcelku jednoduchou stavbu, která využívá tradiční materiály – jako je dřevo, ovšem s formou, která patří do 21. století. Doplňme, že ani výrazná oranžová barva vnějších stěn není náhodná, je cílenou vizuální podporou pro nemocné. Myšleno tak, aby bylo na první pohled zřejmé, jaká budova na místě stojí a s jakým posláním. Dostatečně výrazná na to, aby ji nebylo možné ignorovat (stejně jako rakovinu).

Ateliér Rogers Stirk Harbour + Partners odvedl bezesporu velmi kvalitní práci. Díváme-li se na architekturu jako na řešení daných omezení a úkolů, pak není co dodat. Jediný otazník se vznáší nad smyslem ceny – je Maggie´s Center z hlediska vývoje architektury opravdu tak významným přínosem?

2 thoughts on “Oranžový a růžový Lord Rogers

  1. Pingback: Stirling Prize za Maxxi muzeum pro Zaha Hadid Architects «

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s