Ladova parodie kubismu

Na výstavě Antimodernisté, kterou připravil kurátor Muzea moderního umění v Olomouci Jiří Olič, jsou prezentovány tři kresby, které do celkového konceptu výstavy příliš nezapadají. Jejich autorem je Josef Lada, jehož charakteristický rukopis tak známý z vánočních pohlednic a z ilustrací kocoura Mikeše, je v nich téměř nerozpoznatelný. Nejen to je důvodem, proč tyto kresby stojí za zmínku.

Lada_1

Antimodernisté v podstatě spojují veškeré projevy realismu ve výtvarném umění první poloviny 20. století od přežívajícího akademismu živeného zájem měšťanských vrstev až po realismy moderní. Do takovéto koncepce by spadalo i dílo Josefa Lady, ten je však na výstavě zastoupen v sekci Neznámí známí – proměny modernistů vedle Emila Filly, Bohumila Kubišty a Antonína Procházky, kam sám o sobě nepatří. Zatímco ostatní autoři. kteří jsou představeni v této sekci, jsou známi především jako průkopníci českého kubismu a prezentováni realističtější polohou svého díla, Lada je zde představen jako kritik modernismu.

To je patrné zvláště z jeho kresby Ne a ne ji trefit…, která zachycuje malíře, jež se snaží kubistickým způsobem ztvárnit tělo ležící mladé dívky. Je pravděpodobné, že kresba byla na výstavu zařazena z důvodu své originality v kontextu Ladovy tvorby, v tiskové zprávě je vyzdvižena parodie modernistických postupů. Ještě více může překvapit další kresba Kočka leze dírou, pes oknem, na které Lada pracuje s kubistickými principy, které však používá pro ilustraci nekubistického námětu.

Lada_2

P.S.:

Po zveřejnění tohoto článku se ozval kurátor GASK Ondřej Chrobák s názorem, že pravděpodobnejšímm autorem kresby Ne a ne ji trefit je Josef Sružný, redaktor Humoristických listů. K tomuto názoru došel společně s Tomášem Wintrem nad kresbami v Památníku nar. pisemnictvi.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s