TZ: Laureát 20. ročníku soutěže Cena Jindřicha Chalupeckého

Laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2009 se stal Jiří Skála. Rozhodla o tom ve čtvrtek 12. listopadu mezinárodní šestičlenná porota. Slavnostní vyhlášení v podobě divadelního představení, které pro tuto příležitost napsal a nastudoval Michal Pěchouček, se uskutečnilo v Centru současného umění DOX v Praze Holešovicích. Vítěz převzal cenu z rukou bývalého prezidenta Václava Havla.

Vyjádření poroty

Porota vybrala laureátem letošního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého Jiřího Skálu. Ocenila jeho soustředěný a důsledný konceptuální přístup. Skálovy práce často nárokují plnou pozornost diváka, zároveň se však vyznačují vůlí komunikovat. Porota rovněž ocenila vyzrálý způsob, jakým dokázal do své současné tvorby zapojit literární postupy a obsahy. Dokáže tematizovat jak osobní vztahy, tak analyzovat celospolečenské vazby. Jak napsal jeho kolega Ján Mančuška: „Prvek překvapení neprobíhá v dílech Jiřího Skály v jednom okamžiku. Spíš se vloudí, až když divák o jeho práci přemýšlí“.

Do soutěže bylo v letošním roce nominováno či přihlášeno 49 výtvarníků a skupin. Dalšími finalisty byli Tomáš Džadoň, umělecká dvojice Jiří Franta a David Böhm, Petra Herotová a Alena Kotzmannová. Všichni finalisté pro výstavu připravili nový projekt, ve většině případů koncipovaný speciálně pro prostory Centra DOX. Návštěvníci si expozici mohou prohlédnout do 10. ledna příštího roku.

Laureát získá padesát tisíc korun na svůj další umělecký rozvoj, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a jedno sto tisíc korun na realizaci výstavy, projektu nebo katalogu během roku 2010.

Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v květnu 1990 z podnětu dramatika a spisovatele Václava Havla, malíře Theodora Pištěka a básníka a výtvarného umělce Jiřího Koláře. Prvním vítězem byl Vladimír Kokolia, oceněním se pyšní řada umělců, kteří dnes patří k české špičce.

Jiří Skála (*1976) se nebojí pouštět na půdu uměleckých pokusů a nejistých dobrodružství. Oproti loňskému roku, kdy také patřil k finalistům Ceny Jindřicha Chalupeckého, se ještě více odpoutal od jazyka výtvarného umění a směřuje k experimentálním formám literatury. Ve své instalaci v 1. patře věže centra DOX kombinuje videa a literární texty a shrnuje zde své jazykové a filozoficko-umělecké experimenty z období posledního roku.

Složení odborné poroty

Susanne Altmann, nezávislá kurátorka, Německo, předsedkyně poroty

Ondřej Chrobák, kurátor, Galerie Středočeského kraje

Elizabeth M. Grady, nezávislá kurátorka, USA

Mira Keratová, kurátorka a teoretička umění, Slovenská republika

Pavel Liška, rektor VŠUP, Česká republika

Jan Merta, umělec, Česká republika

Joanna Mytkowska, ředitelka Muzea moderního umění ve Varšavě, Polsko

Koordinace výstavy:

Lenka Lindaurová, Dan Merta, Tomáš Pospiszyl, Irena Šorfová, Dana Tomášová.

Grafický design: Jan Šerých.