TZ: Pavel Brázda

Pavel Brázda: Ukázka z Lidské komedie v Jáchymově č. 2 (Digitální obrazy z let 2008 a 2009) / Galerie kulturního a vzdělávacího centra PRK Partners / Praha / 25. 11. 2009 – 31. 1. 2010

K výstavě:

Výstava Ukázka z Lidské komedie v Jáchymově č. 2 ukazuje výběr nových děl Pavla Brázdy, vytvořených v posledních dvou letech. Své existenciálně a psychologicky založené pestré příběhy, vzniklé jako definitivní kresby na papíře přenáší autor do počítače, kde je postupně barevně zpracovává a připravuje k tisku akrylovými barvami na plátna. I když je nazývá také „obrazy malované elektřinou“, záleží mu na vytváření klasických obrazů, souměřitelných s tradicemi moderního i starého umění. Přitom jsou pojaty novým způsobem námětově, výtvarně i technicky.

Tvorba Pavla Brázdy se vyznačuje svou mimořádnou tématickou kontinuálností, což tato další výstava z rozsáhlého cyklu Ukázka z Lidské komedie ukazuje svou naléhavou a energickou řečí v novém výběru, který dokáže oslovit nejen tradiční publikum, nýbrž i mladou generaci.

K autorovi:

Pavel Brázda se narodil 21. srpna 1926 v Brně. V roce 1943 založilo svůj směr, nazvaný hominismus, umění pro lidi. Po 5 semestrech na Akademii výtvarných umění v Praze byl na začátku roku 1949 společně se svou budoucí manželkou malířkou Věrou Novákovou z politických důvodů vyloučen ze všech škol a určen k manuální práci jako učeň na malířství pokojů. Od poloviny 50 let mu bylo povoleno živit se jako tzv. výtvarník z povolání. Ve Svazu československých výtvarných umělců nikdy nebyl. Posledních 10 roků do důchodu (1977 – 1987) byl topičem v koksové kotelně.

Normálně vystavovat začínal v 90. letech.

První větší výstava společná s Věrou Novákovou byla uspořádána v roce 1992 v PKC Ženské domovy. Doprovázená byla poměrně obsáhlým katalogem z edice Revolver Revue a Brázda obdržel cenu Revolver Revue za rok 1991. Následovala řada výstav v galeriích pražských, mimopražských, i zahraničních, ke konci 90. let účast na přehlídkách uspořádaných Národní galerií i jiných. Od roku 2000 je skupina Brázdových obrazů součástí stálé expozice moderního umění ve Veletržním paláci. V roce 2006–2007 zde probíhala jeho retrospektivní výstava. 2007 vyšla obsáhlá monografie „Brázda“ v nakladatelství Argo, 2008 menší monografie „Brázda – Obluda čeká, obluda má čas“ v edici Respekt s francouzským, anglickým a českým textem. O díle a osobnosti Pavla Brázdy bylo natočeno několik TV filmů. V roce 2007 obdržel Pavel Brázda cenu historiků umění Osobnost roku, 28. Října 2008 Vyznamenání za zásluhy o stát v umění.