Architekti v ČR: rukojmí architektonických soutěží

Vítězný návrh v soutěži na Krajské kulturní a vzdělávací centrum ve Zlíně - A.D.N.S. Production s.r.o.

Na serveru archiweb.cz se objevila propracovaná kritika soutěže na Krajské kulturní a vzdělávací centrum ve Zlíně. Skupina zlínských architektů se pokusila shrnout základní nedostatky řady architektonických soutěží v ČR, které se často stávají pouhými alibi při výběru nejvhodnějšího řešení a nezaručují nezaujaté vítězství technicky, formálně a ekonomicky nejkvalitnějšího návrhu.

Kritika architektů Petra Jandy, Michala Pešáka, Pavla Martinka a Jana Lapčíka se týká například nejasných zadání soutěží, která vznikají bez dostatečné diskuze s odbornou veřejností, výběru členů odborné poroty včetně poměru mezi závislými a nezávislými členy, omezené možnosti podání protestu proti výsledkům soutěže, nedostatečné prezentace výsledků soutěže a neexistující následná diskuze vedoucí k realizaci stavby.

Architektonická soutěž na Krajské kulturní a vzdělávací centrum ve Zlíně proběhla v červenci a srpnu minulého roku a měla za cíl najít vhodné řešení rekonstrukce 14. a 15. budovy bývalého Baťova továrního areálu, v nichž by po přestavbě našla svá nová sídla Krajská knihovna Františka Bartoše, Krajská galerie výtvarného umění a Muzeum jihovýchodní Moravy. Podle statutárního náměstka hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše kvalita vybraného návrhu spočívá v jeho konvenčnosti: „Vítězné architektonické řešení plně respektuje čistotu baťovského urbanismu a i při znázorněném moderním využití tíhne k zachování tradičního konzervativního stylu Zlína.“ Jsou Vám tato slova povědomá? Nápadně se totiž shodují s „pevným, tvarově čistým a jednoduchým kubusem“ návrhu na novou budovu Krajské galerie výtvarných umění v Plzni.

Výsledky soutěže na KKVC ve Zlíně si můžete prohlédnout zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Architektura se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s