Merta Osobností roku 2009

Jan Merta byl zvolen Osobností roku roku 2009 v anketě kritiků a kurátorů, kterou organizuje Galerie Klatovy/Klenová. Tato cena je udělována za významný počin v uplynulém roce, kterým byla v případě Merty jeho výstava ve Wanieck Gallery Brno.

Tisková zpráva

Již poosmé organizuje Galerie Klatovy / Klenová cenu Osobnost roku za výrazný počin na české výtvarné scéně v daném roce. Dosavadními laureáty byli Jiří Sopko (2002), Kamera Skura (2003), František Skála (2004), Jan Merta (2005), Pavel Brázda (2007), Jiří Kovanda (2008) a Rafani (2009). Každý rok oslovíme historiky umění, kritiky, publicisty, nezávislé kurátory a odborné pracovníky muzeí a galerií s výzvou, aby přidělením bodů od jedné do pěti určili nejvýznamnější počiny na české výtvarné scéně uplynulého roku. Výběr je omezen na žijící výtvarné umělce (ale i dvojice či skupiny, pokud tvoří jeden nedělitelný tvůrčí subjekt) všech oborů volného umění včetně fotografie působící v Čechách. Cena se tedy neuděluje jako pocta osobnosti, nýbrž jako ocenění aktivit (výstava, realizace, publikace), které však mohou zhodnocovat předchozí, třeba i celoživotní práci.

Cenu Osobnost roku 2009 získal Jan Merta. Cena bude předána v sobotu 6. března v 15.00 v rámci vernisáže výstavy Lukáše Jasanského a Martina Poláka „10 000 Chlapi“ v Galerii U Bílého jednorožce a Tomáše Vaňka v Café Jednorožec.

___________________________________

Výsledky za rok 2009

1. Jan Merta 79

2. Josef Bolf 59

3. Jasanský – Polák 35

4. David Černý 33

5. Dominik Lang 32

6. Jiří David 29

7.-8. Vladimír Skrepl, Viktor Pivovarov 28

9. Aleš Veselý 26

10. Zbyněk Baladrán 25

11. Jiří Petrbok 17; 12. Kryštof Kintera 15; 13. Jan Šerých 13; 14. Jiří Skála 12; 15. Filip Černý 11; 16. Stanislav Diviš 10; 17. Jiří Šigut 10; 18. Jan Vičar 8; 19.-21. Jiří Thýn, Federico Diaz, Michal Singer 7; 22.-27. Rafani, Ivan Pinkava, Eva Koťátková, Matěj Smetana, Evžen Šimera, Eva Prokopcová 6. Ostatní výtvarníci nepřekročili hranici 5 bodů.

___________________________________

Seznam 50 volitelů

Richard Adam, Eva Bendová, Štěpánka Bieleszová, Ivo Binder, Vjera Borozan, Vít Bouček, Martin Dostál, Dušan Brozman, Antonín Dufek, Yvona Ferencová, Marcel Fišer, Jan Freiberg, Zdeněk Freisleben, Marie Haškovcová, Radek Horáček, Ondřej Chrobák, Petr Ingerle, Edith Jeřábková, Blanka Jiráčková, Karolína Jirkalová, Jiří Jůza, Peter Kováč, Marie Klimešová, Markéta Kroupová, Lenka Lindaurová, Pavel Liška, Marcela Macharáčková, Václav Malina, Václav Mílek, Pavlína Morganová, Josef Moucha, Roman Musil, Pavel Netopil, Terezie Nekvindová, Mahulena Nešlehová, Pavel Ondračka, Jan Pelánek, Kateřina Pietrasová, Jiří Ptáček ml., Jan Skřivánek, Silvie Šeborová, Vlastimil Tetiva, Jiří Valoch, Pavel Vančát, Petr Vaňous, Lenka Vítková, Martina Vítková, Jan H. Vitvar, Radan Wagner, Jan Zálešák

___________________________________

Komentář k výsledkům

Letošním laureátem ceny Osobnost roku se stal Jan Merta za svoji Výstavu v brněnské Wanieck Gallery (25. 9. 2009 – 31. 1. 2010, kurátor Richard Adam). V osmém ročníku ankety tak poprvé došlo k tomu, že cenu někdo získal již podruhé – Jan Merta je totiž laureátem za rok 2005, tehdy to bylo za výstavy v MG Brno a ve VG Pardubice. A není divu: jeho nepříliš četné výstavy jsou vždy očekávanými událostmi, na které se již dlouho dopředu soustředí pozornost. Něco podobného platí i pro “Vaňkovku”. Výstava představila průřez jeho nejnovější tvorbou (za zmínku stojí, že kromě obrazů tu bylo k vidění i 11 plastik) a byla připravena přesně na míru výstavního prostoru.

Jako druhý se umístil Josef Bolf především díky své výstavě Ty nejsi Ty, ty jsi já v GHMP v rámci série výstav na Staroměstské radnici (27. 11.– 21. 2., kurátorka Edith Jeřábková), méně často už volitelé jmenovali účast na výstavě Spodní proud v Rudolfinu (7. 5. – 16. 8., kurátor. Petr Nedoma). Josef Bolf patří mezi nejznámější české umělce generace, která nastoupila na konci devadesátých let. Přišel s osobitou tematikou i výtvarným stylem, které neustále prohlubuje a rozvíjí. Se stejnou přirozeností, s níž překračuje hranice skutečného a neskutečného, překračuje omezení jednotlivých médií, když pracuje v kresbě, malbě, soše, komiksu či filmu.

Jestliže první dva autoři mají v čele jasný náskok, následuje osmička autorů s minimálními rozdíly. A ta zase má jasný odstup od autorů druhé desítky.

Výstavní projekt Lukáše Jasanského a Martina Poláka Jan Merta (Wannieck Gallery, 25. 9. 2009 – 31. 1. 2010) byl koncipován „pouze“ jako doprovodná výstava, nakonec se však stal jednou z hlavních událostí letošní sezóny. Autoři v něm svým charakteristickým dokumentárním způsobem zmapovali všechny důležité lokality Mertova života a vznikl tak nejrozsáhlejší soubor, který kdy vytvořili.

Entropu Davida Černého není třeba příliš představovat. Přestože asi nepatří k tomu nejsilnějšímu, co kdy Černý vytvořil, určitě se postarala se o největší rozruch kolem výtvarného díla za posledních několik let. Moderní umění se tak po čase opět dostalo na první stránky novin – už jen za to si vysoké hodnocení zaslouží.

Páté místo mladého výtvarníka Dominika Langa patří k největším překvapením ankety. Volitelé shodně jmenovali hned několik výstav, kde prezentoval práce vycházející z konkrétního prostoru, jehož parametry proměňoval. Jednak to byla výstava Obydlená místa (KGVU Zlín, 24. 2. – 19. 4., kurátor Václav Mílek), kde prezentoval dílo Ve výšce očí – průhled do návštěvníkům zapovězených prostorů zázemí galerie. Atrium Pražákova paláce (27.5.-27.9., kurátorka Yvona Ferencová) zaplnil lešením, umožňujícím pohled do střešního okna, v Galerii G99 (Architekt (Výběr z díla), DUMB, 24. 6. – 9. 8., kurátor Fr. Kowolowski) postavil labyrint… Ovšem nejpůsobivější projekt, který připravil pro akci Sochy v ulicích – Brno Art Open 2009, byl založen na principu zcela opačném: pocta zemřelému galeristovi Karlu Tutschovi Návštěva v bývalé galerii Na bidýlku prezentovala jen prázdnou galerii jako metaforu prázdného prostoru, který po něm zůstal.

Jiří David je jednou z klíčových postav české výtvarné scény posledního čtvrtstoletí a jeho retrospektiva ve dvou prestižních výstavních institucích (GHMP, Městská knihovna, 27. 2 – 10. 5. 2009, MG Brno, 25. 6. – 20. 9. 2009, kurátor Marek Pokorný) byla doprovázena velkým očekáváním. Nakonec však byly ohlasy poněkud rozporuplné a nejspíš i to se odrazilo v hodnocení volitelů.

Jen o bod méně získal Vladimír Skrepl za výstavu v Moravské galerii Jako v zrcadle (kurátor Marek Pokorný), zde ovšem byly ohlasy jednoznačně kladné. Skrepl byl poprvé představen opravdu reprezentativním výběrem s důrazem na práce z poslední doby a výstava tak potvrdila jeho výjimečné postavení na naší výtvarné scéně.

U Viktora Pivovarova volitelé jmenovali obě loňské výstavy, tedy jak Oni (VČG Pardubice, Dům U Jonáše, 14. 10. 2009 – 17. 1. 2010, kurátorka Simona Vladíková), tak i Šváb k večeři v Galerii Jiří Švestka. Pivovarov opětovně dokázal, že je nejen žijícím klasikem, ale především neustále inspirativním a aktuálním umělcem.

Vysoké umístění Aleše Veselého za jeho prezentaci v Litomyšli (12. 6. – 30. 8., spolupráce Josef Pleskot) může být pro někoho překvapivé – výstava se konala mimo muzejní instituci, navíc Litomyšl je poněkud stranou pozornosti. Ovšem autor si ho plně zaslouží: nejen že jde o dosud největší Veselého výstavu, ale také prezentace monumentálních soch v ulicích města v tomto rozsahu (16 soch!) je zcela výjimečná! A další pozoruhodná věc: vedle slavného Kaddische tu většina velkých soch měla svou premiéru!

Zbyněk Baladrán patří ke stálicím současné progresivní scény a loni byl podepsán pod několika důležitými projekty. Vedle samostatné výstavy Kognitivní mapy (Hunt Kastner artworks, 23. 9. – 21. 11. 2009) a spolukurátorování výstavy Monumenty transformace v Městské knihovně zaujalo především mimořádné řešení retrospektivy Teigeho grafické práce, které se v jeho podání stalo autonomním uměleckým dílem (Karel Teige, Zbyněk Baladrán, Asymetrická harmonie, Muzeum Umění Olomouc, 2. 4. – 21. 6. GHMP, Dům U Zlatého prstenu, 4. 9. – 1. 11., kurátoři Karel Srp, Lenka Bydžovská).

Odhlédneme-li od konkrétních osobností, lze konstatovat, že letošním vítězem je Brno a jeho výtvarné instituce: Merta a Jasanský s Polákem ve Wannieck Gallery, Jiří David, Vladimír Skrepl a Dominik Lang v Moravské galerii, posledně jmenovaný navíc připravil dva další projekty pro akce v Domě umění, takže se dokonce hovořilo o Langově brněnském roce…. Zadruhé anketa potvrdila důležitou, takřka nezastupitelnou roli GHMP pro scénu aktuálního umění: z monografických projektů to byla jak retrospektiva Jiřího Davida, tak zejména mimořádná výstavní série na Staroměstské radnici, která se v anketě vedle druhého Bolfa projevila hned třemi dalšími autory těsně za první desítkou (J. Petrbok, F. Černý a J. Šerých).

7 thoughts on “Merta Osobností roku 2009

 1. Poslední dobou sleduji z Berlína českou scénu a tento blog,který je skvělý!Ale musím se nad jednou věcí dost pozastavit!Vážně si myslíte,že je tvorba Jiřího Davida až takovým přínosem?Já si myslím,že je v Čechách nezdravě přeceňována.Na výstavách jsem nebyla,ale nedivím se,že nespnily očekávání,stačí si prohlédnout stránky pana Davida.Jeho díla jsou totálně utahaná,většinou se křečovitě snaží zaujmout a prosadit!Je to dost povrchní vizualismus!

 2. Umístění Jiřího Davida na 6. místě není dáno tím, co si o něm myslí, nebo nemyslí redakce artalku, ale tím, jak hlasovalo všech 50 volitelů. Systém volby Osobnosti roku funguje tak, že každý volitel vybere 5 umělců/dvojic/skupin, kteří podle pořadí dostanou 1 – 5 bodů. Přiznám se, že osobně jsem Jiřího Davida neumístila na žádné z pěti bodovaných míst. Důvodem není povrchní vizualizmus (to mi přijde jako příliš silné označení), ale to, že jeho výstava v GHMP a MG byla retrospektivou a nenašla jsem na ní žádné výrazné aktuální dílo. Navíc instalace v MG mě oslovila, ale z té pražské jsem byla trochu rozčarovaná. Také komentář TZ nehodnotí Davidovu výstavu zcela lichotivě: „nakonec však byly ohlasy poněkud rozporuplné.“ P.S.: Děkujeme za vyjádření podpory. Silvie Šeborová

 3. Dobrý den,moje reakce nebyla myšlena na redakci,ale všeobecně pro čtenáře blogu.Osobně si myslím,že vizualismus je v pořádku!

 4. Vzhledem k tomu, ze priznavate, ze jste na zadne z jeho vystav nebyla uprimne nerozumim tomu, ze si dovolujete neco kritizovat. Jeste ke vsemu z malych fotek na internetu…

 5. Tak dobrá na výstavě jsem nebyla,ale stránky jsou taky dostačující,byl by to risk podle stránek,komentáře pana Davida k tvorbě Neo Raucha,atd….Doporučuji webové stránky autaora-sekce INSPIRACE!

 6. Mě osobně mile překvapil vítěz. Výstava ve Wannieck gallery byla jak precizní, tak lidská. Proto mě potěšilo, že se komise nenechala ovlivnit jmény umělců, kteří se ve výtvarných periodikách objevují až přehnaně často a naopak dala na kvalitu.

 7. 1. Sáblíková 10000000000000000000000000000000000000000000

  2. Josef Bolf 59

  3. Jasanský – Polák 35

  4. David Černý 33

  5. Dominik Lang 32

  6. Jiří David 29

  7.-8. Vladimír Skrepl, Viktor Pivovarov 28

  9. Aleš Veselý 26

  10. Zbyněk Baladrán 25

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s