Mucha do Japonska

Radiožurnál v pátek 26. února informoval o zájmu japonské produkční společnosti NHK Promotions vystavit v Tokiu kompletní Slovanskou epopej Alfonse Muchy.

Japonci by za zápůjčku zaplatili komerční pronájem, což je však oficiálně prezentováno jako příspěvek na restaurování 12 nejvíce poškozených pláten. Milan Bufka, ředitel Galerie hlavního města Prahy, která je správcem díla, je této myšlence nakloněn. Konečné rozhodnutí však bude na Radě městě. Jak daleko již jednání o zápůjčce pokročila, není ze zveřejněných zpráv jasné (původní zpráva Radiožurnálu, ze které následně vyšly všechna další média je k poslechnutí zde).

V původní reportáži Michaely Veteškové sice zaznívá, že malířův vnuk John Mucha se proti zápůjčce přímo nevyslovil, v průběhu dne však Radiožurnál přinesl jeho ostře odmítavé stanovisko: „Kdyby se toto stalo, samozřejmě by to bylo velice úspěšné a je mi absolutně jasné, ať lidí říkají, co říkají, že okamžitě ze slovanské epopeje by se stal cestující cirkus po světě, pravděpodobně konečné umístění epopeje by se oddalovalo a slovanská epopej by se stala dojící kráva, abych to tak řekl lidově, pro peníze. A kdyby k tomu mělo dojít, já udělám všechny kroky, aby se toto nestalo.“ Autorská práva dědiců na Muchovo dílo skončila k 1. lednu letošního roku a není tedy jasné, jaké kroky by John Mucha mohl podniknout, aby Praze zabránil v nakládání s dílem podle vlastního uvážení.

Společnost NHK Promotions se specializuje na pořádání nejrůznějších kulturních událostí a konferencí (stránky společnosti zde). Výstava Leonardova mysl, jejímž hlavním tahákem bylo Leonardovo Zvěstování z galerie Uffizi, se v roce 2007 stala celosvětově nejnavštěvovanější výstavou. Podle The Art Newspaper měla návštěvnost 10 tisíc lidí denně. V Itálii zapůjčení obrazu do Japonska vyvolalo velkou kontroverzi. Senátor Paolo Amato se dokonce na protest nechal přivázat k bráně Uffizi.

Komerčním zápůjčkám děl ze svých sbírek do Japonska se dnes nevyhýbají ani nejrenomovanější muzea. Ani mezi českými institucemi by GHMP nebyla první. Od června 2007 do března 2008 po Japonsku cestovala kolekce 70 obrazů vlámských mistrů ze sbírek pražské Národní galerie. Produkci tehdy zajišťovala společnost White International Relations.