TZ: Victor Vasarely

Victor Vasarely / Galerie Dolmen / Praha / 30. 3. – 13. 4. 2010

Victor Vasarely, vlastním jménem Gyozo Vásárhelyi, se narodil roku 1908 v maďarské Pešti.

V roce 1930 přesídlil do Paříže, kde byl hluboce ovlivněn naukami německé umělecké školy Bauhaus.Vasarely studoval optiku a maloval, spolu se ženou pracoval jako kreslič v projektové kanceláři. V roce 1944 uspořádal svoji první výstavu. Jeho první malby založené na geometrických tvarech, jimiž dosáhl opticko kinetických efektů, se datují rokem 1951. Od té doby se směr, který vymyslel a prosadil, jmenuje Op Art.

Vasarely byl fascinován tím, jak lidské oko vnímá, a tím, jak může být oklamáno použitím jednoduchých anonymních geometrických forem, principů a obrazců. Vytvářel optické iluze a dodával statickým plátnům dojem pohybu. Jeho práce jsou svou povahou vždy hluboce abstraktní a ve svých efektech se spoléhají na manipulaci s vizuálními podněty. I přes dnešní záplavu 3D efekty v počítačích i kinosálech působí Vasarelyho díla na návštěvníky galerie svou energií a výtvarnou rafinovaností.

Umělci se dostalo řady významných ocenění včetně Guggenheimovy ceny, čestného občanství města New York a řádu francouzské četné legie. Dobyl celý svět a ovlivnil každodenní život, nejen prostřednictvím obrazů a grafik, ale také užitého umění, světa módy a architektury. Vedle své umělecké tvorby spolupracoval i s Ernö Rubikem, dalším maďarským géniem, na podobě jeho hlavolamů.

Op-Art je jedním ze směrů geometrické abstrakce. Maximálně využívá rozumu, přesnosti a logiky, zpracovává poznatky z geometrie a fyziognomie, je spojen s psychologickými výzkumy. Předznamenáním Op Artu byl již obraz V. Vasarelyho „Zebry“, který namaloval v roce 1938 a ve kterém použil pouze černé a bílé křivky, které byly spojeny v inovativní kompozici.