Collectors a začátek května ve Vídni

První květnový týden bude v rakouské metropoli probíhat několik kulturních akcí. Začíná další ročník Vienna Fair, veletrhu se současným uměním. Zároveň již podruhé proběhne speciální projekt curated by, kdy vybrané galerie požádaly své umělce, aby se představili v roli kurátorů na téma art&film. A v neposlední řadě se otevře skupinová výstava českých a slovenských umělců s názvem Collectors. „The Czecho-Slovak Pavilion“ v Brot Kunsthalle. Tento výstavní projekt iniciovali vídeňský galerista Ernst Hilger a kurátorka výstavy Lucie Drdová, která ke spolupráci přizvala i Martina Mazance.

Sběratelé jsou zosobněnou součástí uměleckého světa stejně jako obecným pojmenováním k popsání vášně hraničící v některých případech s posedlostí. Sběratelství se vztahuje k systematické práci muzeí a galerií, k zálibě milovníků i obchodníků s uměním i k samotným umělcům. Myšlenka „česko-slovenské výstavy“ současného umění ve Vídni je mimoděčná a národnostní rozptyl dvou států není hlavní náplní výstavy. Prosté řazení monografických cyklů pracuje s principy série a sekvence v základních médiích malby, sochařského objektu, fotografie a videa. Záměrně vzniká dojem téměř muzejního archivu a jeho prezentace.

Přiznaný schematismus výběru děl a jejich instalace je zdůrazněn designovou líbivostí některých z nich, samotným výstavním prostorem bývalého pekařského závodu a také pracemi vytvořenými in situ. Ty fungují jako iritující prvek narušující unifikovaný přístup k jednotlivým médiím i k vystavovaným dílům. Tušené aspekty sběratelských sérií a obrazových sekvencí, jejich prezentace a otázka jejich případného vlastnictví jsou skrytými podněty ke konfrontaci nikoli československým uměním jako celkem, ale právě s konkrétními díly zvolených umělců.

Umělci: Erik Binder, Filip Cenek & Pavla Sochorová, Alena Kotzmannová, Marek Kvetán, Markéta Othová, Michal Pěchouček, Jan Pfeiffer, Pavla Sceranková, Vladimír Skrepl, Matěj Smetana, Václav Stratil, Jiří Thýn, Tomáš Vaněk, Dušan Zahoranský

Lucie Drdová

Collectors. „The Czecho – Slovak Pavilion“ / Brot Kunsthalle / Vídeň / 5. 5. – 30. 6. 2010 / vernisáž 4. 5. v 18.00

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s