TZ: CENY AAI – Nová irská architektura

CENY AAI – Nová irská architektura / Galerie architektury / Brno / 28. 4. – 4. 6. 2010

Architektonické sdružení Irska (AAI) bylo založeno v roce 1896 jako organizace pro kulturu a vyhledávání zdrojů, za finační podpory umělecké rady Arts Council. Cílem sdružení, jehož činnost zajišťuje dobrovolný výbor, je propagace architektury a příbuzných věd a umění. AAI pořádá přednášky, architektonické exkurze, výstavy, a dvakrát ročně vydává časopis “Building Material” s kritickými články o současné architektuře a architektonické praxi.

____________________________________________________________________________

Výstava představuje 27 projektů, oceněných v soutěži AAI AWARDS (Ceny Architektonického sdružení Irska). Tuto přehlídku pořádá každoročně, od roku 1986, Architektonické sdružení Irska / Architectural Association of Ireland (AAI).

Cílem přehlídky je podpořit vyšší standard architektury v zemi, informovat veřejnost o nových směrech v architektuře, a získat informaci o projektech, které jsou příspěvkem do irské architektury. Soutěž je otevřená architektům v Irsku a irským architektům, působícím v zahraničí.

Dvacet čtyři let přehlídka architektonických realizací soustavně dokumentuje nejlepší současnou irskou architekturu. Stavby a projekty, představené v soutěži, jsou s mimořádně kritickým přístupem posuzovány porotou pěti irských a mezinárodních odborníků.

____________________________________________________________________________

24. ročník, CENY AAI 2009 / Architectural Association of Ireland’s Awards 2009

Do soutěže bylo přihlášeno 128 projektů, z toho posuzováno 118, které byly odevzdány v termínu. Uděleno bylo celkem 27 ocenění.

____________________________________________________________________________

Projekty posuzovala pětičlenná mezinárodní porota:

Wilfried Wang, kritik a architekt,

Grainne Hassett, architekt, HassettDucatez Architects, Dublin

Eero Koivisto, architekt, Claesson Koivisto Rune Architects, Stockholm

Dominic Papa, architekt, S333 Architects, London

Tim Robinson, umělec, uznávaný nearchitekt, Connemara