TZ: Karel Doing

Karel Doing: Performance s optickými objekty, filmy a videa / Školská 28 / Praha / 6. 5. 2010 v 20:00

Jedinečná performance s optickými objekty, filmem a videem. Karel Doing představí v galerii Školská 28 živou projekci s improvizovaným zvukem a několik čerstvých filmů a videí.

Filmy, instalace a videa Karla Doinga jsou založeny na citlivých proměnách rytmu a abstraktních kvalit obrazu. Částí vychází z žánrových filmů, duchařských horrorů, surrealismu a New American Cinema, druhou polovinou jeho zázemí je tradice kutilského experimentování s filmem, abstrakce a audiovizuální performance. Pracuje s širokým spektrem médií (film, video, světelné projekce, CD-rom…), často spolupracuje s hudebníky, tanečníky a s dalšími filmaři. Doingova současná videa se přibližují k dokumentárním esejím natáčeným s rukopisem experimentátora.

KD V roce 1990 založil Studio één, jedno z nejpodstatnějších filmových center v Nizozemí, které bylo současně jednou z prvních otevřených dílen pro uměleckou práci s filmem. V roce 2002 spoluzakládal nyní nejvýznamnější Nizozemský archiv alternativních filmů Filmbank (www.filmbank.nl), kde v současnosti pracuje na projektu digitalizace filmových negativů.

Doing spolupracoval mj. S Pierrem Bastienem (Rotary Factory, Nine optical Toys…), Gregem Popem (skvělý film Maas Observation) a v současnosti s Jesse Franzenem. Jeho filmy jsou v d istribuci Lightcone, Edition Cactus a ve sbírce Filmmusea Amsterdam.