SNG povede Alexandra Kusá

Novou ředitelkou Slovenské národní galerie byla jmenována historička umění Alexandra Kusá, která od ledna tuto funkci zastávala prozatímně. Ve výběrovém řízení porazila tři další uchazeče, kterými byli Richard Gregor, kurátor bratislavské Galerie Cypriána Majerníka, Vladimír Beskid, ředitel Galerie Jána Koniarka v Trnavě, a archivář Anton Konečný.

Alexandra Kusá (v popředí) spolu s bývalou ředitelkou SNG Katarínou Bajcurovou / foto: SNG

Pro Kusou hlasovalo sedm z devíti členů komise vedené kunsthistorikem Jánem Bakošem. Vedle historiků umění a muzejních pracovníků v ní zasedli i tři zástupci ministerstva kultury, které je zřizovatelem galerie. Jednání komise ve čtvrtek 20. května probíhalo veřejně a její rozhodnutí bylo pro ministra závazné.

„Prednosťou p. Kusej boli jasne formulované vízie, realisticky postavená koncepcia, uvedomenie si ďalšej činnosti v závislosti na rekonštrukcii SNG, samozrejme zavážila aj skutočnosť PhD., poznanie problematiky SNG, stáže v Moravskej galérie ako aj samotný spôsob prezentácie. Verím, že z jej programu sa jej podarí najmä získať štatút vedeckého pracoviska a významne presadiť SNG v medzinárodnom kontexte.  Myslím si, že komisia bola vybraná skutočne nezávisle a ako jednoznačné pozitívum hodnotím ešte skutočnosť, že rozhodnutie komisie bolo záväzné pre pána ministra a výsledok bol oznámený verejnosti v priebehu poobedia toho istého dňa (porovnajte si situáciu s konkurzom v NG v Prahe),“ komentoval průběh výběrového řízení pro Art+Antiques ředitel Galerie města Bratislavy Ivan Jančár, který byl jedním z porotců.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s