NG pohledem Ekonomu

Fajt vyhrál tendr, který byl vypsán pro někoho docela jiného, vysvětlil již začátkem května Jan Štětka v Ekonomu, proč ministr kultury stále neoznámil jméno Knížákova nástupce v čele NG.

Marek Pokorný na ideové konferenci ODS v Liberci / leden 2010

Čeká se. Asi na volby / Jan Štětka / Ekonom 6. 5. 2010

Ministr kultury Riedlbauch stále váhá se jmenováním nástupce Milana Knížáka na post šéfa galerie.

Když králové v pohádkách nechtěli vydat princezny jejich nápadníkům, vymysleli si pro ně tři úkoly. Historik umění Jiří Fajt, hlavní uchazeč o post šéfa Národní galerie (NG), má za sebou už úkoly dva. Začátkem dubna jej z osmi vyzvaných kandidátů jednoznačně vybrala a doporučila dvanáctičlenná odborná komise s mezinárodní účastí. V pátek pak Fajt podle informací týdeníku Ekonom absolvoval dodatečně předepsaný pohovor s ministrem kultury Václavem Riedlbauchem.

Třetí úkol je však mimo Fajtovy možnosti. Zařídit, aby ministr definitivně ukončil desetiletou éru Milana Knížáka v čele galerie a vyhlásil nástupcem právě jeho. Zvlášť, když spor o budoucí vliv na obří investice do rekonstruovaných galerijních paláců v centru Prahy a o směrování roční dotace od státu ve výši zhruba 240 milionů nabral v posledních dnech na intenzitě.

Knížákovci v akci
Už v březnu, kdy byl tendr v plném proudu, vyrukoval Knížák (konkurzu se rovněž zúčastnil) proti Fajtovi prohlášením v České televizi, že patří mezi osoby, které »dovedly galerii do naprosto dezolátního stavu«. Nejhorší byl podle něj právě Fajt, »který ji zcela ekonomicky zruinoval«, vrátil se Knížák k období před svým nástupem do NG, kdy Fajt šéfoval Sbírce starého umění.

Další kanonáda přišla minulý týden těsně před schůzkou Fajta s Riedlbauchem. Jana Dědečková (známá podporou »bobovize« z doby krize v České televizi) označila na serveru Virtually.cz úspěch Fajta u komise za komplot »přátel z Palachova náměstí«. Jako důkaz poskytla svůj komentář k běžně dostupným informacím o profesních vazbách komisařů Michala Stehlíka – děkana Filozofické fakulty – a rektora Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavla Lišky a k údajům o jejich spolupracovnících.

Ti všichni měli podle Dědečkové způsobit, že byl doporučen Fajt místo dosud favorizovaného šéfa Moravské galerie v Brně Marka Pokorného.

»Velmi mě znepokojuje snaha ovlivnit tímto způsobem probíhající výběrové řízení,« brání se Jiří Fajt. »Je to dezinformační kampaň, která mě má poškodit, uměle pospojované zprávy mají vytvářet falešný obraz nezodpovědného manažera,« uvedl pro týdeník Ekonom.

Fajt chtěl po Knížákovi za jeho výrok omluvu, ten to odmítl. Jenže pokud Fajt Knížáka zažaluje, jak slíbil, mohl by tím ublížit svému jmenování: ministr Riedlbauch totiž podle informací z výběrové komise stojí o důstojný Knížákův odchod.

»Vůbec nejsem schopen předpovědět, jak se pan ministr rozhodne,« uvedl Fajt po páteční schůzce s Riedlbauchem, která prý byla otevřená a konstruktivní.

Týdeník Ekonom má informace od zaměstnanců ministerstva kultury, že Riedlbauch nyní čelí silným tlakům proti Fajtovi, a to z různých stran.

»Fajt vyhrál tendr, ten však byl vypsán pro někoho docela jiného,« uvedl důvěryhodný zdroj. Samotný Riedlbauch údajně není součástí této snahy. »Představou některých ministerských úředníků bylo jmenovat novým ředitelem NG někoho z resortu, koho znají a kdo je pro ně čitelný,« sdělil zdroj. Překvapivá jednoznačnost výběru Fajta, který dlouhá léta působil na univerzitách v Německu, je prý i důvodem současného odkladu rozhodnutí.

One thought on “NG pohledem Ekonomu

  1. Pingback: Výběrové řízení proběhlo. Zapomeňte! «

Komentáře nejsou povoleny.