SEFO není mlékárna

Od roku 2007 se Muzeum umění Olomouc snaží o realizaci mezinárodního projektu Středoevropské fórum Olomouc (SEFO). Jeho součástí by měla mimo jiné být stálá expozice výtvarné kultury, krátkodobé analytické výstavy, badatelské a školící centrum, informační centrum pro historiky umění i laiky, knihovna či multimediální centrum. Po problémech s majitelem pozemků, na nichž by měla budova SEFO stát, a s vypsáním architektonické soutěže přichází další. Architektonický návrh je sice oceňován řadou odborníků, pro veřejnost je ale příliš kontroverzní a stává se oblíbeným cílem urážek. Nad většinou z nich bychom se mohli pousmát, kdyby nehrozilo, že projekt nakonec vůbec nebude realizován.

Jen na okraj připomeňme problémy kolem architektonické soutěže, kterou chtělo MUO na projekt SEFO vypsat: Česká komora architektů požadovala, aby v soutěži byly uděleny i ceny odměny a nakonec soutěž odmítla a případným účastníkům či porotcům hrozila kárným opatřením. Následkem toho muzeum od soutěže odstoupilo a dnešní návrh je výsledkem architektonické studie, jejímiž autory jsou Michal Sborwitz a Jan Šépka. Více informací  zde.

Dne 27. listopadu 2009 vyzvala MFDnes čtenáře, aby vymysleli pro navrhovanou budovu SEFO lidový název. Objevili se taková pojmenování jako Bunkr, Kontejner nebo Mlékárna, ale značná část čtenářů hlasovala i pro ozančení Děs nebo Obludárium. Odměnu 100 Kč za článek pro čtenáře získal jistý „básník“ za tento text:

„Co nám zalepí tu díru?

Pět kartonů od kefíru!

V Denisově ulici,

Chodí lidé plačící,

V historickém města jádru

Bude stavba z pěti kvádrů!“

SEFO bylo navrženo jako moderní a netradiční architektura, která vždy bývá mnohým trnem v oku a tak nepřekvapí, že v internetových diskusích nejen na facebooku, ale i na archiwebu se najdou velmi ostré kritiky. Proti SEFO se však veřejně staví i mnozí veřejní činitelé, jako například kněz z kostela Panny Marie Sněžné, který se o jeho architektuře vyjádřil, že je: „jako pěst na oko. Takový styl architektury sem nepatří. Než něco takového, ať se proluka raději nezastavuje“.

Hlavním aktuálním problémem projektu však nejsou reakce veřejnosti, ale neutěšený stav, ve kterém se nachází. Podle původního záměru se již letos mělo započít se stavbou, avšak jako nejbližší možný termín zahájení stavby se nyní jeví rok 2012. Tím vzniká problém, protože jako termín pro dokončení a vyúčtování stavby byl určen rok 2015. Podle Štěpánky Bieleszové z Muzea umění Olomouc jsou v současné době oddalovány veškeré přislíbené termíny nutné k zapojení se do evropských finančních struktur. A tak hrozí, že projekt nebude vůbec realizován a nepomůže mu ani, že historik architektury Rostislav Švácha jej označil za „kultivovaný a tvořivý vklad do mnoho let zanedbané a neřešené proluky historického jádra města.“

Příspěvek byl publikován v rubrice Architektura se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s