TZ: Zemřel Rudolf Leopold

V úterý 29. června, krátce po svých 85 narozeninách zemřel ředitel vídeňského Leopold Musea, sběratel Rudolf Leopold. Kdo nastoupí jeho místo jako vedoucí muzea není zatím jasné.

Rudolf Leopold byl jednoznačně nejvýznamnějším rakouským sběratelem umění, ředitel muzea, specialista na díla Egona Schieleho. Leopold nebyl příjímán všemi stejně – někým ceněn a ctěn, zároveň byl pro jiné spornou a obávanou osobností.

Leopold za svůj život získal tisíce děl, zprvu především z 19. století, jako například díla od Jakoba Schindlera a Ferdinanda Waldmüllera. Později přibyla modernější díla, jako například obrazy Gustava Klimta, Egona Schieleho či Oskara Kokoschky. Jedno z prvních děl Egona Schieleho, keré Leopold získal v 50. letech, ho přišlo na neuvěřitelných 150 šilinků, tj. asi 280 korun. Dnes obsahuje jeho sbírka Schieleho 44 olejových maleb a 180 listů/stran jeho díla.

Rudolf Leopold před Klimtovým obrazem Smrt a život ze své sbírky

Roku 1994 založil Leopold společně se Spolkovou republikou Rakousko nadaci Leopold Museum – Privatstiftung, na kterou svoji monumantální sbírku převedl. Již tehdy byla cena této sbírky odhadována na 575 milionů Euro, tj 14,8 miliardy korun. Třetinu ceny, tedy 160 milionů Eur zaplatil Leopoldovi stát a Rakouská Národní Banka. K tomu získal Leopold doživotní pozici ředitele muzea.

Vedle akceptované kupní ceny se stát zavázal i ke zřízení Muzea Leopold. Tak se také stalo a již devátým rokem je Leopoldova sbírka vystavována v bílém kubusu ve Vídeňském Museumsquartieru. Zde patří s 300.000 návštěvníky k hitum muzejní čtvrti. Zatím ovšem není jasné, kdo se stane Leopoldovým nástupcem na pozici ředitele Leopold Muzea.

16. června uspořádal Leopold ve „svém“ muzeu dodatečnou oslavu svých 85. narozenin. Při této příležitosti daroval sobě a svým hostům úchvatně vytvořenou, multimediální výstavu secesního génia Josepha Marii Olbrichta. Jedná se o první takto velkou a rozsáhlou retrospektivu jednoho z Leopoldových oblíbených umělců.