Nové pražské negalerie

Když jsem psala texty o ukončení provozu Benzinky a Galerie Potraviny – dvou významných prostor na české nezávislé „negalerijní“ scéně − posteskla jsem si, že se jedná projekty, které budou v Čechách chybět. Zároveň jsem však vyjádřila naději, že vzhledem ke stále se rozšiřujícímu počtu míst, na kterých se pod stálým kurátorským vedením vystavuje umění mimo oficiální galerie, budou Benzinka i Potraviny nahrazeny prostory jinými. A tak zatímco na jaře oznámily zmíněné galerie ukončení v provozu, v létě dvě nové galerie vznikly.

Jedná se o galerii Fenester, která sídlí ve výkladní skříni baru Chapeau Rouge v Jakubské ulici a o Galerii Ferdinanda Baumanna, která se nachází ve vitrínách ve Štěpánské pasáži v Praze. V Galerii Ferdinanda Baumanna vystavuje od 26. 6. až do konce prázdnin Lenka Vítková, která je mimo jiné zároveň také kurátorkou galerie 36, jež se nachází v jednom ze stánků na olomouckém výstavišti. Provoz Fenesteru pak zahájila 17. 6. Renáta Hovorková, v současnosti je zde k vidění výstava Marina Kubáta, která bude 10. 8. nahrazena projektem Jana Čumlivskiho a Ondřeje Přibyla. K volbě umělců kurátoři Fenesteru Bára Špičáková a Dan Doležal uvádějí: „výběr je záměrně otevřený rozmanitým formám současného umění. Oslovujeme mladé umělce zaměřené na volné a užité umění, tj. zejména studenty či absolventy uměleckých nebo umělecko-průmyslových škol, výběr neopomíná i umělce zabývající se akcemi, hudbou či performance. Vedle mladých či začínajících autorů chceme pro konfrontaci zařadit i umělce již etablované.“

Podobně jako u ostatních negalerijních prostorů i ve Fensteru je kladen důraz na site specific projekty připravované přímo pro konkrétní prostor. Kromě instalací, které by se měly jednou měsíčně obměňovat, by tu měly probíhat i performance, happeningy, či divadelní představení.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s