Soukromé podzemní garáže na nejstarším náměstí v Brně

V Brně se rozpoutala debata o plánovaných podzemních garážích na Zeleném trhu. Má je vybudovat soukromý investor a používat je budou hosté plánovaného hotelu a majitelé luxusních bytů v okolí. Tento soukromý podnik ovšem ohrožuje historické podzemí, které se má na náklady EU na jaře zpřístupnit veřejnosti, barokní kašnu Parnas i celou podobu náměstí,  jenž bude nenávratně poznamenáno nájezdovou kruhovou rampou o průměru 17 metrů.

Proti tomuto záměru se postavila řada odborníků včetně autorů Regulačního plánu Městské památkové rezervace Brna z roku 1999 architektů Josefa Němce a Jiřího Mikšíka, stejně jako autor rekonstrukce brněnského podzemí Ing. Aleš Svoboda, který upozorňuje na nepřesnosti  a chyby v projektové dokumentaci firmy Arch.design, jež by mohly mít katastrofální dopad. Podzemní garáže a monumentální rampa navíc značně narušují vítězný návrh na podobu náměstí ateliéru RAW, který byl v roce 2008 vybrán ve vyzvané soutěži a prověřenv zevrubné veřejné debatě.

Proti stavbě garáží vznikla na Facebooku iniciativa Nesouhlasím se vznikem podzemních garáží na Zelném trhu v Brně, která již má za pouhý týden svojí existence 750 příznivců. Zde také iniciátoři nesouhlasu zveřejňují nejnovější skutečnosti a chystaná opatření.

O nepopulárním záměru také v posledním týdnu informovala některá média:

Radní kývli na podzemní garáže, na Facebooku začal protest MF Dnes, 16. července 2010

Radní kývli na garáže pod Zelňákem, Brněnský deník, 14.7.2010


Radní kývli na podzemní garáže, na Facebooku začal protest

One thought on “Soukromé podzemní garáže na nejstarším náměstí v Brně

  1. Pingback: Otevřený dopis ministru kultury kvůli podzemním garážím pod Zelným trhem v Brně «

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s