Ministr zrušil konkurz na ředitel NG

Ministr kultury Jiří Besser zrušil výběrové řízení na místo ředitele Národní galerie. Nové řízení současně slibuje vypsat tak, aby nový ředitel mohl být jmenován k 1. červnu 2011. Předání agendy by pak proběhlo do 31. srpna 2011. Do tohoto data by měl tedy ve funkci zůstat Milan Knížák. Ministr zároveň slibuje, že jeho úřad se nyní bude zajímat o činnost NG mnohem zevrubněji.

V tiskovém prohlášení, které ministerstvo včera (12. 8. 2010) odpoledne zveřejnilo, není zrušení výběrového řízení nijak vysvětleno (plné prohlášení zde). Právně vzato má ministr na takovýto postup právo, jako politik by jej však měl umět vysvětlit, jinak se stává nedůvěryhodným. Nabízejí se jen dva možné důvody, proč zrušit výběrové řízení: Jeho průběh byl zmanipulovaný; řízení bylo špatně připraveno.

Jediné, co ministr v rozhovoru, který před časem poskytl ČT24 (zde), kritizoval, bylo, že členem výběrové komise nebyl nikdo z ministerstva a že ministerstvo jasně neformulovalo zadání, co od kandidátů vlastně chce. Zda jsou to natolik vážné nedostatky, aby bylo třeba celé řízení zrušit, je otázka. Podle Jiřího Bessera ano a toto rozhodnutí je jen na něm.

Pokud ale soudí, že řízení bylo špatně připraveno, měl by být současně připraven odpovědět na otázku, kdo za to nese odpovědnost a jaké důsledky z toho vyvodí? Konkurz byl sice vyhlášen za minulého ministra, podklady k němu však připravovali stejní lidé, kteří jsou na ministerstvu i dnes. Odvedli oni svou práci?

Zjevně ne. Dokládají to i zbývající body ministerského prohlášení, ve kterém se slibuje, co všechno se kolem NG nyní bude dít. Bude zřízena „Poradní komisi ministra kultury pro otázky galerií zřizovaných MK“, v součinnosti s tímto orgánem bude provedena „odborná oponentura platné Koncepce Národní galerie“, odborná a zainteresovaná veřejnost bude vyzvána k řízené rozpravě, „která napomůže k přesnějšímu vymezení dalšího směřování NG“, a ministerstvo zadá zpracování „Procesně organizačního auditu Národní galerie“.

Koncepce Národní galerie je stará 9 let, jak je možné, že teprve teď ministerstvo zvažuje, že k ní zaujme stanovisko? A proč tak chce udělat v součinnosti s jakousi odbornou komisí? Nemá na takovéto věci dost vlastních kvalifikovaných zaměstnanců? Jestli ne, tak k čemu ho vůbec máme?

Otevřenost názorům nezávislých odborníků je jistě dobrá věc. Standardní postup by však měl být přesným opakem toho, co ministerstvo navrhuje. Ministerstvo nejprve samo vypracuje všechna patřičná stanoviska a ta pak budou předložena k připomínkám odborné veřejnosti.

Ministr Jiří Besser prohlašuje, že řízení ministerstva je především manažerská funkce. Kdyby se však skutečně choval jako manažer, měl by začít tím, že vyhází úředníky, kteří neodvádějí svou práci, ne že zřídí jakousi speciální komisi, která tuto práci bude dělat za ně.

One thought on “Ministr zrušil konkurz na ředitel NG

  1. I když se zdá, že jakékoliv reakce na politická rozhodnutí jsou zbytečná, přece mi to nedá. Vyhlašovat nové výběrové řízení na funkci ředitele NG je absurdita hodná naší doby. Znamená neúctu k práci jmenované mezinárodní vyběrové komise, která s řadou našich i cizích kvalitních odborníků odvedla dobrou práci. Vypadá to tak, že každý politik, který se dostane do funkce, musí negovat práci svých předchůdců. Češi se svou povahou vše negovat a tendencí „já jsem ten pravý, na svém místě“ nejsou schopní nic prosadit. Věci, které by měly mít hladký průběh se tak zkomlikují, že nakonec všichni, kdo by mohli přispět ku prospěchu věcí, otráveně odcházejí. Dalším zlořádem, který se rozmohl, je jmenování komisí „odborníků“, kteřé mají najít to „správné“ řešení. Stát tak vyhazuje neustále peníze oknem a nová řešení nebývají ta nejlepší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s