Postdigitálni pionieri zachraňujú svet!

Ars Electronica 2010 / Festival for Art, Technology and Society / 2. — 11. September 2010, Linz (AT)


V septembri 1979 bola podpísaná Dohoda medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Bulharskej ľudovej republiky o kultúrnej a vedeckej spolupráci. Jaroslav Tomek, samostatný komerčný pracovník na železničnej stanici Dolní Lipka, bol vzatý do väzby a obvinený z trestných činov podľa § 100, odst. 1 a 123 tr. z. (poburovanie resp. neoprávnené narábanie s vynálezom) – skutkovú podstatu údajnej trestnej činnosti mal naplňovať tým, že si nechával posielať, či osobne dovážať svojimi poľskými spolupracovníkmi knihy náboženského obsahu z Poľska*. V Prahe zomiera Ludvík Svoboda, trojnásobný Hrdina Československa a Hrdina Sovietskeho zväzu. Do kín prichádza film Indiáni z Větrova, venovaný Mezinárodnému roku dieťaťa a 30. výročiu založenia Pionierskej organizácie Socialistického zväzu mládeže. V Manchestri koncertujú Joy Division a v rakúskom Linzi sa koná prvý ročník festivalu Ars Electronica.

Ars Electronica – festival umenia a technológií – spočiatku reflektor príchádzajúcej Digitánej revolúcie, zakrátko stálica medzi svetovými festivalmi podobného zamerania. Dnes (možno) blikajúca kontrolka na palubnej doske každého druhého súčasného umelca, techno-optimistu či teoretika digitálnej kultúry.

Ročník 2010 nesie téma „REPAIR – ready to pull the lifeline“. Organizátori totiž nadobudli dojem, že sme v tých všetkých krízach až po uši a už nie je čas na slepé výstrely. Obracajú sa preto s nádejou na pionierov novej doby, aby na festivale predstavili svoje vízie alternatívnej budúcnosti. A tak webstránku tohto progresívneho festivalu dnes skutočne zdobia heslá, ako napr. „Jediná cesta k záchrane, je začať odznova!“, „Opravovať znamená regenerovať!“, „My sme tí, kto sa musí zmeniť!“, „Urob to sám – naprav to sám!“.

Program tento rok tvorí viac než 200 akcií (na stránke rozdelených – trocha nepochopiteľne a mätúco – nie podľa dátumu, ale zdá sa, že len podľa kategórií!). Popri atraktívnych prednáškach, diskusiách a koncertoch bude možné v Linzi absolvovať i elektronické zvukové prechádzky, a ako vždy vidieť najnovšie kyberartové diela ocenené titulom Prix Ars Electronica.

Okrem programu sa na Ars Electronicu oplatí zájsť i kvôli miestu, kde sa odohráva. Nové Ars Electronica Center sídli v zrekonštruovaných priestoroch bývalej tabakovej továrne. Toto veľkorysé múzeum budúcnosti ponúka 3,000 m2 na výstavy, 1,000 m2 pre výskumníkov a bádateľov, 400 m2 na semináre a konferencie, 650 m2 na kaviarne a to ostatné, a k tomu ešte 1,000 m2 na open-air akcie. Kolektívna záchranná artmisia tu môže 2. septembra 2010 komfortne odštartovať.

Report z festivalu / po 11. septembri 2010.

Barbora Šedivá

* Informace o Chartě 77 – ročník druhý /1979/ – č. 13, online na http://www.vons.cz/data/pdf/infoch/1979/INFOCH_13_1979.pdf.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s