TZ: Josef Bolf

Josef Bolf: Už Tě neuvidím / Galerie Na shledanou / Volyně / 28. 8. 2010 – 27. 3. 2011

Galerie Na shledanou se nachází v prostorách nedokončené smuteční síně z konce 80. let 20. století na hřbitově Malsička v jihočeské Volyni. Galerie vznikla jako pobočka Městského muzea ve Volyni a funguje formou rezidenčních pobytů, které plánujeme přibližně dva až tři do roka. Městské muzeum poskytuje autorům ubytování, materiál a diety, autoři dostávají k dispozici vnitřní prostory smuteční síně, které vymalují podle svých představ. Druhým letošním rezidentem je Josef Bolf. Cílem galerie je zpřístupnit současné umění tak, aby mohlo být vnímáno jako součást veřejného života a veřejného prostoru na malém městě. Autorem koncepce galerie a výstavního programu je Jan Freiberg.

Josef Bolf (1971) v současné době patří k nejrespektovanějším českým malířům. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze (1990-1998), v průběhu studia absolvoval stáže na uměleckých školách ve Stockholmu a Stuttgartu, na začátku 90. let byl spolu Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Janem Šerých členem umělecké skupiny Bezhlavý jezdec. Protáhlé melancholické postavy (samotný autor měří téměř dva metry) se nejistě pohybují v interiérech a exteriérech malovaných na základě fotografií ze 70. a 80. let minulého století. Josef Bolf je autor, který svým výtvarným projevem rozšiřuje naše představy o bolesti, smutku, neodbytných vzpomínkách a možnostech růžové barvy. Možná máme jeho práce rádi proto, že alespoň na chvíli dokáží nahradit nedostatek našich pocitů.

Autor komentuje připravovanou výstavu: „Už tě neuvidím bude volnou variací na téma smrti, vycházející už ze samotného umístění prostoru, ve kterém se bude tato „permormace“ odehrávat. Práce by mela vycházet z předpokladu, že většina úvah týkajících se toho „co bude po smrti“ je (alespoň v našem diskursu) spekulativní, tudíž si s nimi můžeme dělat co chceme. Předpokládám, že půjde o několik více méně figurativních maleb, intuitivně poskládaných do většího celku.“

One thought on “TZ: Josef Bolf

  1. Pingback: Hlasujte pro Osobnost roku «

Komentáře nejsou povoleny.