TZ: Nikola Semotánová

Nikola Semotánová: Cikády / Vernon Projekt / Praha /  2. 9.- 1. 10. 2010

Nikola Semotánová (1976, Jindřichův Hradec) vystudovala pražskou UMPRUM, ateliér kov a šperk. Šperkem a designem se stále zabývá, působí ale hlavně jako konceptuální umělkyně.

Témata i forma jejích děl se liší s každým dalším projektem. Ve všech jejích výstavách je ale přítomný člověk a realita jeho běžného života, kterou však umělkyně odráží v cela jiném světle. Objekty či média, se kterými jsme v denodenním kontaktu, nahlíží novýma očima a hledá jejich skryté významy. Klasická cédéčka se tak v její práci stávají zářivými duhovými designovými zrcadly, které bychom si umístili do interiéru jen tak pro potěchu. Téma smrti zas s nadhledem a jistou hravostí zobrazí na webovém projektu Morior pomocí „e-shopu“, kde si můžete pořídit ještě jednu kostru k té, co už máte. Hrůzu válečných konfliktů a jejich instantního mediálního obrazu vystihne novinami ve vlastním designu a se svými autorskými texty.

Svět, takový jaký je, se Nikoly Semotánové týká a dotýká. Chápe se jej osobně, přemýšlí o něm a s poetickou hravostí, viděním jemného designéra i s vážným vnitřním zaujetím ho přetváří a posílá dál….

Nikola Semotánová vystavovala na několika společných výstavách v prostoru Školská 28, v zámeckém mlýně v Jindřichově Hradci aj.. Ze samostatných výstav zmiňme výstavu Povrch snů v Galerii Vyšehrad v r. 2007 či výstavu Fragmenty v AVOID Gallery v r. 2009. V roce 2009 a 2010 vystavovala s úspěchem v Londýně ( v r. 2009 – výstava Mind the gap; Crypt gallery, v r. 2010 – výstava The Stones of Menace; Brutalist church St Paul Bow Common). Od roku 2008 se aktivně účastní vystoupení skupiny Kolouchův sen.