Stirling Prize za Maxxi muzeum pro Zaha Hadid Architects

Královská společnost britských architektů (RIBA) opět po roce udělovala své prestižní ocenění Stirling Prize. Hlavní hvězdou se stala Zaha Hadid a její Maxxi muzeum umění 21. století v Římě. S cenou je spojena také odměna 20 000 liber. Architektka původem z Bagdádu se opět předvedla své neuvěřitelné výtvarné nadání. Alespoň nakolik fotky mohou říci.

Vytvořený prostor působí dynamicky a vzdušně. Na proplétání ladných linií jsme u Zahy (dovolím si drze toto familiérní oslovení, vždyť už jsem tu o ní jednou psal) zvyklí. V tomto případě se ale linie zhmotnily do lávek a cestiček, po kterých musí být radost běhat a toulat se. Představuji si to jako doslovné toulky uměním. Tlumená barevnost ponechá snad dostatek prostoru samotným exponátům, i když mám za to, že to budou mít docela nesnadnou pozici. Muzeum samo je skvělým výtvarným počinem. Samo sebou se tedy nabízí otázka, zda je takový prostor opravdu to pravé ořechové betonové pro muzeum umění. Zda na sebe tento propletenec nestrhává přílišnou pozornost. Škodolibě snad lze dodat, že to možná někdy zase tolik nevadí.

Soutěž na toto muzeum proběhla na hraně 21. století v roce 1999. Obsahuje dvě sbírky, výtvarnou, v níž nechybí ze současných uměleckých superstars třeba Anish Kapoor nebo Gerhard Richter a architektonickou třeba s osobním archivem slavného inženýra Pierluigiho Nerviho nebo Alda Rossiho.

Mohu se pouze omezit na konstatování, že podle fotek se zdá, že by to je skvěle osvětlený variabilní prostor. Navíc připomeňme si Bilbao efekt Gehryho muzea. Takový dopad, předpokládám, neočekávají v tomto případě ani zarytí optimisté. Na druhou stranu je jisté, že pozornosti se Maxxi muzeu dostane skoro maxximální.

Je docela příznačné, že Stirling Prize obdržela za práci v Římě, kde třeba pod rukama Francesca Borrominoho architektura nabývala také ladných zaoblení. Že by souvislost? Možná, ale nechám si ji na někdy příště.

A sám za sebe můžu pouze zodpovědně říci, že se do tohoto muzea těším.

Více info a foto zde a zde.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s