SVITání na Smíchově

Tento text měl být původně informací o vzniku nové galerie. Jenže než jsme se se zakladatelem galerie Svit Michalem Mánkem domluvili na předání podkladů, tak se výstava s výstavou sešla a Svit 25. října otevírá již svůj třetí projekt: prezentaci díla rakouského fotografa Erwina Kneihsla. Přesto si myslím, že stále ještě má smysl tuto galerii, která v srpnu 2010 vznikla na Smíchově, představovat.

Svit najdete v areálu Libertas, nedaleko etablovaných výstavních prostor Galerie Jelení a Futury. Je tedy již třetí galerií na tomto území a tak se – jak píše Ondřej Chrobák v Manuálu pro milovníky současného umění v Art+Antiques  − bývalý „brownfield“ Smíchov „při troše chtění a dobré vůle proměnil v zajímavé místo.“

O to tu však v první řadě nejde. Za jednu z nejpodstatnějších součástí fungování galerie, kterými se Svit do jisté míry vymyká z principů běžně zavedených v Čechách, považuji složení jeho dozorčí rady. Usedli v ní výrazné osobnosti z celého uměleckého spektra: kromě Michala Mánka jsou to Zuzana Blochová, student AVU Pavel Sterec, renomovaný historik umění Zdeněk Felix, předsedkyně společnosti Jindřicha Chalupeckého Charlotta Kotíková, či spoluvlastník areálu Libertas. Tato mezigenerační platforma kombinující mladistvý elán a dlouholeté zkušenosti byla založena úmyslně tak, aby její členové byli schopni spoluvytvářet smysluplný program zahrnující převážně prezentace zahraničních autorů.

Koordinátorům programu Svitu totiž chybí na české scéně pohled do zahraničí. Proto je jejich záměrem rozhlížet se po okolních zemích a tak naplnit jeden ze svých hlavních cílů: aby se v Čechách chodilo i na výstavy zahraničních umělců a nejen na prezentace svých kamarádů. Jako první se v galerii představil německý umělec Markus Selg, kterého vystřídala rekonstrukce liberecké výstavy Martina Johna, Jiřího Kovandy a Vladimíra Skrepla z roku 1988. Aktuálním projektem je potom v úvodu zmiňovaný Erwin Kneihsl, jehož výstavu připravil Zdeněk Felix. Vypadá to tedy, že na Smíchově svítá výstavní scéně na pestřejší a možná i lepší časy.

Oficiální stránky galerie zde

Fotoreportáž z výstavy Markuse Selga zde

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s