Nepřátelé Friendly Fountain

Ve dnech 23. 10. – 27. 10. 2010 měl být v areálu parku na Kraví hoře instalován site-specific projekt Friendly Fountain autorek Zuzany Hejtmánkové a Ivy Potůčkové. Došlo k jeho realizaci, avšak projekt nepřečkal svou druhou noc.

Projekt zvítězil ve studentské soutěži na realizaci uměleckého díla ve veřejném prostoru parku na Kraví hoře v Brně vypsané občanským sdružením SPKH o. s. v květnu 2010. Soutěž byla vypsána v rámci projektu Soukromé a veřejné (čtení místa), jehož součástí je rovněž přednáškový cyklus pořádaný ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a studentský workshop na téma veřejný prostor z pohledu vizuálního umělce a architekta.

Jednalo se o site-specific instalaci spočívající v umístění 1500 kusů červených nafukovacích polštářů do nepoužívaného jezírka ve spodní části parku přiléhající k náměstí Míru. Cílem projektu bylo oživit toto nepříliš pohledné místo, upozornit na ně místní obyvatele i všechny ostatní návštěvníky parku a přispět tak do diskuse o potenciálu parkové lokality v centru města i o kvalitách veřejného prostoru vůbec.

Součástí projektu bylo pořízení záznamu a fotodokumentace průběhu instalace a následných reakcí návštěvníků parku z věže sousedního kostela sv. Augustina. Z natočeného materiálu bude vytvořena animace, jež se stane autonomním dílem a zároveň dalším výstupem projektu. Akce byla zahájena v pátek 22. 10. 2010 v 18.00 nafukováním polštářů za pomoci ručních pumpiček přímo na betonovém dně jezírka. Polštáře v plném počtu zde byly umístěny od časných ranních hodin soboty 23. 10. 2010, odkdy také mohli projekt sledovat nebo se na něm přímo podílet všichni kolemjdoucí.

V noci z 23. 10. na 24. 10. 2010 však došlo k politováníhodné události: instalace byla nenávratně zničena vandaly, polštáře byly propáleny a roztrhány. Po zjištění nastalé situace v ranních hodinách dne 24. 10. 2010 byly autorky nuceny instalaci předčasně ukončit a odklidit její pozůstatky. Jezírko je tedy opět v původním stavu. Jakkoli byla akce oproti plánům zkrácena, její výsledek se stal výjimečným zážitkem pro návštěvníky parku i organizátory.

Milan Houser, SPKH o.s.

One thought on “Nepřátelé Friendly Fountain

  1. najivní. Nejlepší projekt který vyhrál a získal grant? Nemuzu nesdelit svůj názor jinak, než hodnotit téměř celý projekt záporně. Vzheledem k tomu že projekt byl financován z veřejného fondu, tak kromně toho že sem si odnesl polštářek postrádám nějaký výsledek celé práce. Ani na internetu jsem nenašel téměř zmínku o události a to byl slíbený videosestřih. Oponuji povýšenému názoru autora článku, cituji „Cílem projektu bylo oživit toto nepříliš pohledné místo“,. Předpokládám že tím myšleným nepříliš pohledným místem je kraví hora, tak by mě zajímalo jestli autor zná lepší lokalitu k městskému zivotu v brně než je kraví hora. Neuvěřitelně najivní fńukání že nekomu propíchali balonky! rakce lidí kteří přebírají polotovar od autorů a teprve tvoří vlastní přirozený vývoj díla je pozitivní u takového projektu, kde se předpokládá s kontaktem s lidmy. Příliš jednoduché udělat pěkné fotky na místě které už pekné je. Doopravdový úkol by byl zkrášlit místo, které to opravdu potřebuje. nejsem ani pseudo-umělec ani kulturní barbar, mladý člověk co se dívá kolem sebe, proto nejoběktivnější človek pro hodnocení projektu, v údivu z neschopnosti konkurence v soutěži o grant.
    wwwladan@seznam.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s