TZ: Neutilitární škola

Neutilitární škola / Tranzitdisplay / Praha / říjen – listopad 2010

„Dítě, když se narodí, když vstoupí do našeho světa, ví o něm všechno a není potřeba je ničemu učit. Jenomže sotva opustí klín matky, obklopí je houf ušlechtilých samic a ty se nad novorozenětem skloní a spustí ŤUŤUŤUŤUŤUŤU ŇUŇUŇUŇUŇUŇU. Dítě oněmí hrůzou. Více než rok není schopno kloudného slova, zpočátku jenom leží a neartikulovaně řve. Rehabilitace po porodním šoku trvá léta. Úkolem Neutilitární pedagogiky je pomáhat každému na této nelehké cestě.“

Prolog z pořadu Neutilitární pedagogika

V pořadu bude promítnut archivní film, který vznikl v rámci vernisáže v Galerii drogerie zlevněné zboží na jaře 1989. V projekci a zároveň v aktuálním prostoru se setká řada časových a významových rovin. (Film je promítán s laskavým svolením kameramana Aleše Záboje a iniciátorů Galerie drogerie zlevněné zboží Petra Oslzlého a Rostislava Pospíšila)

Tvůrci systému neutilitárního vzdělávání, Blahoslav Rozbořil a Josef Daněk pohovoří o možnosti opakovaně vstoupit do starých souvislostí, dále pak o významu náboženských a státních svátků a o dalších důležitých věcech, které procházejí permanentními proměnami a přitom zůstávají pořád stejné.

 

Práce: Neutilitární škola – Josef Daněk, Blahoslav Rozbořil a Barbora Klímová

19.–20.10. 2010, 17.–19.00

Neutilitární škola I. – Workshop „Rekonstrukce didaktických pomůcek“

2. 11. 2010, 18.00

Neutilitární škola II. – Autorská prezentace archivního dokumentu „Ambrož – obraz v obraze“

16. 11. 2010, 18.00

Neutilitární škola III. – Teatrální přednáška „Železná neděle“

30. 11. 2010, 18.00

Neutilitární škola IV. – Scénická beseda „Josef Daněk a Blahoslav Rozbořil představují divákům publikum“

Veřejné konzultační hodiny Neutilitární školy probíhají v prostorách Tranzitdisplay v říjnu a listopadu vždy ve středu od 14. do 18.00.