TZ: Josef Bolf se připravuje na Pražské Quadriennale

Mezi třicítkou umělců, kteří se v červnu 2011 představí na Pražském Quadriennale v rámci projektu Intersekce, je také přední český výtvarník Josef Bolf. Pro Intersekci, kterou organizátoři mezinárodní přehlídky scénografie a divadelního prostoru umístí na piazzetě Národniho divadla, již nyní připravuje projekt Skladiště propojující loutkový film, instalaci a performance. Právě filmová část projektu bude natáčena již tuto neděli v Karlin Studios. Josef Bolf vytvořil tři obrazy, které se stanou filmovou dekorací. Autorkou loutek je Bára Čechová, loutky povedou herci divadla Buchty a loutky, za kamerou bude stát Darko Štulic.

„Divák bude konfrontován s několika časovými rovinami – minulostí, přítomností i budoucností. Právě čas a samotný potenciál, který skýtá performance, hrají v instalaci a samozřejmně i ve filmu – který zde reprezentuje minulost – nejdůležitější úlohu,“ komentuje námět Bolf, jehož práce je aktuálně k vidění například na výstavě Decadence Now.

Cílem Intersekce coby programového pilíře Pražského Quadriennale je zkoumaní performance jako aktivity, která se objevuje v mnoha uměleckých oborech a disciplínách. V červnu na piazzetě Národního divadla vyroste instalace/inscenace sestávající ze tří desítek boxů – prostor, kde se budou odehrávat celodenní divadelní představení a kde se návštěvník setká s živými performery, instalacemi či videoartem. Vedle Josefa Bolfa se zde představí přední umělci zabývající se instalacemi či video artem, divadelní skupiny, módní návrháři, designéři a architekti z celého světa. Přípravné fáze projektu probíhají již od začátku roku 2009. Význam projektu potvrzuje nejen zapojení dalších osmi významných evropských institucí, ale také udělení grantu Culture Evropské unie. Další informace na http://www.pq.cz.

Dvanáctý ročník největší světové přehlídky scénografie a divadelní architektury – Pražské Quadriennale (PQ) – se uskuteční v Praze v červnu 2011. Centrem PQ se stane Veletržní palác, program se však bude odehrávat i na dalších místech v centru města – vedle piazzety Národního divadla také v Pražské křižovatce, DAMU či v Galerii Jaroslava Fragnera.