TZ: Luděk Pešek Pachl

Luděk Pešek Pachl: Pravda a láska by už k***a konečně měla zvítězit nad lží a nenávistí / Galerie Tribo (Lidická 8) / Praha / 5. 11. – 15. 1. 2011

Český výtvarník žijící a tvořící v Berlíně Luděk Pešek Pachl představí svá díla v Praze. V pátek 5. listopadu v 18 hodin bude v galerii a tetovacím studiu Tribo v Lidické ulici 8 zahájena výstava „Pravda a láska by už k***a konečně měla zvítězit nad lží a nenávistí představující na dvacet proslulých Pachlových instalací, v nichž jsou ve starých televizních přístrojích umístěny stylizované postavičky Spejbla a Hurvínka v různých situacích a při různých událostech. Výstava bude veřejnosti přístupná do 15. ledna. Českému publiku se tak představí jedinečná kolekce Pachlových instalací s oblíbenou českou loutkovou dvojicí, vtipně glosující různé historické i nedávno minulé události – Spejbl a Hurvínek jako punkeři na prvního máje v Berlíně, jako tatéři, při ukřižování (kterému přihlíží i včelka Mája, Ladovy postavičky a komiksové figurky) nebo v instalaci Solidarność, kde Spejbla a Hurvínka třímající vlajky Solidarity ve zmíněné televizi uvádějí Bolek a Lolek jako „czeski film“ a v mnoha dalších podobách. Dvě z instalací televizorů se Spejblem a Hurvínkem budou doplněny dvojicí akrylových obrazů nazvaných Wahrheit und Liebe sollten über Lüge und Hass siegen! (Pravda a láska by měly zvítězit nad lží a nenávistí!), které svým výrazným barevným ztvárněním, stejně jako zmíněné instalace, odkazují na tradici pop-artu. Vernisáž výstavy, která je přístupná veřejnosti, proběhne v rámci Komiksfestu.

Luděk Pešek Pachl je volně tvořícím malířem samoukem. Jeho motto zní: „maluji kdy chci, čímkoli chci, kdekoli chci a cokoli chci“ a svá díla označuje jako „rebel art“. Mostecký rodák Pachl vystavoval na různých místech v Praze, Berlíně a dalších evropských městech, jeho díla bylo možné zhlédnout například v Národní galerii v Praze, Galerii Mánes a letos v červnu i v prostorách Velvyslanectví České republiky v Berlíně.

Luděk Pešek Pachl (1971, Most) – volně tvořící malíř

Umění znamená pro malíře Luďka Peška Pachla absolutní svobodu. Věrný svému mottu „maluji kdy chci, čímkoli chci, kdekoli chci a cokoli chci“ označuje český umělec svá díla jako „rebel art“. Jeho obrazy vyvedené v plakátovém popstylu vynikají nejen svou dekorativností díky pestrosti a sytosti barev, ale nabízejí také divákovi dostatečný prostor k přemýšlení.

Inspiraci pro své obrazy, vytvářené zpravidla akrylovými barvami, hledá Luděk především ve vizuálních médiích, zejména pak v televizi a filmu. Nenuceně a bez obav experimentovat si pohrává se skutečnými i smyšlenými symboly, figurami, osobami a příběhy, které běžně v médiích vídáme. Nelze si nevšimnout časté ironie v jeho dílech. Kromě toho je Luděk při malování trpělivý a přesný. Každou drobnost, i když nepatrnou nebo stokrát opakovanou, vyvede vždy do posledního detailu. Doslova kultovními se staly jeho obrazy inspirované americkým plakátovým pop-artem.

Stejně jako malíř Josef Lada, který patří se svým ztělesněním dobrého vojáka Švejka mezi Luďkovy oblíbence, se i on naučil malovat sám. Jako důkaz obdivu a respektu k Ladovi najdeme na Luďkových zádech tetování s ladovským motivem – hospodskou rvačkou.

Luděk se narodil v roce 1971 ve Starém Mostu, nynějším Mostu. Ačkoli učitelé oceňovali jeho nadání, umělecké vzdělání mu nebylo dopřáno. Jako školák navštěvoval kroužek malování. Později, když měl získat první oficiální ocenění za své obrazy, odmítl jej převzít na protest proti komunistické vládě, jejíž politiku z mnoha důvodů odmítal. Od té doby patřila k jeho životu šikana ze strany státu. Pád komunistického režimu, který jej jakožto punkera utlačoval, mu konečně přinesl dlouho očekávanou svobodu. Tehdy osmnáctiletý Luděk začal cestovat a objevovat Evropu. Projel Itálii, Španělsko, Francii i Nizozemí. Nejdelší dobu – asi tři roky – žil v Neapoli a jejím jihoitalském okolí, kde se mu zamlouvalo přátelské teplé klima. Přespával na plážích a v opuštěných domech. V Neapoli obsadil spolu s několika přáteli bývalé kino, kde pak spolupořádal večírky a divadelní představení.

Náhoda zavedla Luďka v zimě 1998 do Berlína. „Berlín, kde jsem už strávil dříve několik letních dní, mě okamžitě nadchnul a okouzlil. A až na několik krátkých přestávek jsem tu nakonec zůstal dodnes.“ Berlín má podle Luďka oproti jiným městům tu výhodu, že je tolerantnější a otevřenější. Kromě toho má město mnoho tváří – zejména dvě, tu východní a západní. Jednoznačně jde o světovou metropoli, která dává mladým lidem šanci a není tak konzervativní jako Praha nebo Vídeň. A vůbec, Berlín je prostě výjimečné město, už jen to, že má dvě centra, se ve světě jen tak nevidí. Luděk bydlí ve čtvrti Prenzlauer Berg i pracuje zde i ve svém ateliéru. V létě jej v ulicích „Prenzlbergu“ poznáte snadno podle jeho oblíbeného oblečení – fotbalových dresů. Kopanou ale Luděk nehraje, jako správný Čech je velkým fanouškem ledního hokeje. Kromě svého malířského nadání také rád a dobře vaří. Komu se poštěstí být pozván na jeho pizzu z vlastní výroby, dostane na talíř křupavou a tenkou delikatesu s ingrediencemi na přání, právě tak, jak se to před lety naučil v Itálii.

Své životní motto Luděk již našel: Užívej života, dokud je to možné. A dokud na to máš dost energie. „U nás se říká: Bude hůř! Já jsem tady ale spokojený. Svět je tu přece pro všechny.“ Myslí pozitivně a tento přístup se zrcadlí i v jeho tvorbě. „Miluju umění, protože znamená naprostou svobodu – a nikdo mi do něj nemůže mluvit.“

www.rebelart.de

O Tribu

Studio Tribo vzniklo v roce 1995 jako jedna z prvních společností v Čechách, která se začala zdobením těla zabývat profesionálně. Zpočátku se Tribo věnovalo výrobě a distribuci piercingových šperků. První tetovací a piercingové studio Tribo bylo otevřeno v roce 1996. V roce 1998 byla otevřena zcela nová pobočka Tribo na Praze 1 v Klimentské ulici, která funguje dodnes. V roce 2000 prošlo studio v Klimentské ulici rekonstrukcí a bylo zcela nově vybaveno, aby odpovídalo nejnáročnějším požadavkům v oboru tetování a piercingu. Stalo se nejprofesionálnějším studiem svého druhu v České republice. Kromě tetování a piercingu Tribo poskytuje komplexní kadeřnické služby. V březnu 2007 se Tribo rozšířilo o novou pobočku v Lidické ulici v Praze, která navíc nabízí oblečení a originální doplňky.

Studio Tribo je vyhledáváno pro svoji profesionalitu, diskrétnost a dlouhodobou praxi v oblasti tetování a piercingu. Tribo bylo mnohokrát oceněno doma i v zahraničí – na nejrůznějších mezinárodních a národních tetovacích conventionech získalo přes 30 prestižních ocenění a spolupracuje s těmi nejlepšími odborníky v domácím i mezinárodním měřítku. Tým Triba se pravidelně účastní tetovacích festivalů jak v Praze tak v zahraničí.

Od roku 2007 funguje Tribo také jako galerie, kde proběhla řada úspěšných výstav (Štěpán Adámek, Honza Bažant, 23 BOARDS, Richard Fišer, Ktaiwanita). Vzhledem k velkému zájmu o tetovací služby bylo Tribo v Lidické letos rozšířeno o dalších 100m2 a by zde vybudován Tattoo atelier, kde pracuje 5 špičkových tatérů (Peter Bobek, Bára, Musa, Lukáš Poláček a DJA DJA) a pravidelně hostují nejlepší světoví tatéři, jako Lionel Out- of- Step, George Bardadim, Boucherie Moderne a další.