TZ: Alfons Mucha

Alfons Mucha: Tváře / GASK / Kutná Hora / 10. 11. 2010 -28. 2. 2011

Ojedinělý pohled na dílo Alfonse Muchy nabídne od 10. listopadu galerie GASK. Výstava, která je výjimečná již osobou kurátora Petra Wittlicha, „doyena“ české kunsthistorie, nebude koncipovaná jako běžná výstava přehledu umělcova díla. Soustředí se pouze na to nejcennější Muchovo téma – ženskou tvář. Odtud také název výstavy Alfons Mucha: Tváře. Výstava bude navíc doplněna o samostatnou expozici poukazující na analogie v Muchově tvorbě s díly Michala Pěchoučka, Jiřího Černického nebo Zdeňka Sýkory.

Na Mezinárodní den nevidomých chystá originální program Lektorské centrum GASK, pro nevidomé bude tak 13. listopadu vstup do galerie zdarma.

„Spolupráce s mezinárodně uznávaným historikem a znalcem secesního umění Petrem Wittlichem byla jednoznačnou motivací pro uskutečnění výstavy vybraného díla dnes tolik skloňovaného Alfonse Muchy,“ říká šéfkurátor GASK Ondřej Chrobák. „Zažité představy o Muchovi, kterého veřejnost zná hlavně díky zpolularizovaným dekorativním kalendářům, se snažíme nabourat i tím, že jeho díla srovnáváme s tvorbou současných umělců,“ dodává Chrobák. Výstava Alfons Mucha: Tváře bude veřejnosti přístupná do 28. února a představí v osmi okruzích více než sedmdesát Muchových děl zobrazujících ztvárnění ženské tváře napříč Muchovou tvorbou. A to prostřednictvím fotografií z Muchova pařížského ateliéru přes plakáty s herečkou Sarah Bernhardtovou či fotografické práce pro German Theatre v New Yorku až po reprezentativní plakát, zvoucí k návštěvě výstavy tehdy dokončeného cyklu Slovanské epopeje, nebo méně známé Muchovy malby a pastely. Součástí výstavy bude také speciální expozice, která staví Muchovo dílo do vztahu s tvorbou současných umělců. Tato samostatná expozice má demonstrovat, že i v Muchově tvorbě, které kritici vytýkali přílišnou dekorativnost, ornamentalismus a ideologičnost, mohou existovat vizuální souvislosti, které přibližují Muchu současnému umění.