Good Bye, Vaněk

V pátek 17. 12. obdrželi výpověď čtyři zaměstnanci Alšovy jihočeské galerie, mezi nimi i schopný a progresivní kurátor sbírky starého umění Martin Vaněk a tisková mluvčí galerie Veronika Homolková. Oficiálním důvodem bylo zrušení jejich pozic, podle Martina Vaňka se však jedná o osobní mstu za jeho angažovanost proti přerušení výstavy Karla Zlína (více zde). O propouštění informoval českobudějovický Deník (zde). Po přečtení článku zůstává rozum stát nad poznámkou krajského radního Františka Štangla zodpovědného za kulturu, který nevidí ve zrušení místa kurátora problém: protože jsou dokončené expozice, není již se sbírkami tolik práce.

Bývalý agronom František Štangl

Odhlédněme nyní od aktuálních tendencí v současném provozu muzeí a galerií, podle kterých by měly být expozice pravidelně drobně obměňovány a v ideálním případě by se každé dva roky měly měnit kompletně. Odhlédněme i od toho, že do základní náplně práce kurátora patří nejenom příprava a realizace výstav, ale také péče o sbírky a jejich rozšiřování. Konkrétní práci Martina Vaňka v Alšově jihočeské galerii je totiž třeba vnímat v širších souvislostech.

Byl to právě Vaněk, kdo v loňském roce připravil a zorganizoval přednáškový cyklus Hledání reality zaměřený na nizozemské malířství 15.-17. století. V letošním školním roce pak na něj navázal cyklem Mezi svatyní a obchodním domem, který se věnuje velmi aktuálnímu tématu role muzeí a galerií v dnešní společnosti. Martinu Vaňkovi se podařilo zajistit mezinárodní účast, mezi přednášejícími byla například i Roswitha Juffinger z Residenzgalerie v Salcburku či ředitelka SNG Sandra Kusá.

Po odchodu Martina Vaňka tak zůstane otázkou, co – kromě nedokončeného přednáškového cyklu − bude s dalšími významnými projekty, které v galerii započal. Mezi ně patří sestavení autorského kolektivu, který měl začít pracovat na sbírkotvorném katalogu, či výstava Milana Caise, která měla pod jeho kurátorským vedením proběhnout v galerii v únoru. Práci Martina Vaňka totiž přebírá člověk, který není absolventem dějin umění, a nejen k výběru osobností podílejících se na katalogu a k jeho editování je třeba mít v oboru jistou praxi. Ať se však bude dít v galerii cokoli, veřejnost se o tom pravděpodobně nedozví, protože po zrušení místa tiskové mluvčí ji nebude mít kdo o dění v galerii informovat.

3 thoughts on “Good Bye, Vaněk

 1. YNefungují důležité odkazy po odkliknutí („zde“), Důležité pro informovanost o celé kauze, ať lidi ví, co se děje v Ajg…..
  Dík KU BA

 2. Rušení míst v galerii jistě není přínosem. V článku jsou však dvě místa, která jeho obsah poněkud znevažují:
  1. Dát pod fotografii informaci, že jde o bývalého agronoma, je podpásovka. Kdysi se psalo „židovského původu“. Teď je radním a tak by se mělo o něm psát.
  2. Tvrzení, že galerie bez tiskové mluvčí nebude informovat, je úsměvné.

  Absolvování dějin umění by se nemělo zaměňovat za patent na rozum. Vím, také bych si nechtěl dát vrtat zub od veterináře, ale snad mi rozumíte.

  JM

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s