Tz: Polský konstruktivismus a edice Múzea Milana Dobeša

Polský konstruktivismus a edice Múzea Milana Dobeša / GVUO / Ostrava / od 18. 1. 2011

V úterý 18. ledna 2011 v 17 hodin bude v ostravském Domě umění slavnostně zahájena vernisáž výstavy „Polský konstruktivismus a edice Múzea Milana Dobeša“. Výstava představí téměř pět desítek děl pěti polských výtvarníků z období od 60. let 20. století do současnosti. Výstava potrvá do 6. března 2011.

Výstava je umístěna do dvou výstavních sálů Domu umění. V první místnosti budou představena čtyři grafická alba edice KOMART Bratislava (album „11 middle europe“, album serigrafií Janusze Kapusty a dvě alba serigrafií Milana Dobeše). V druhé místnosti se veřejnost seznámí s malbami a grafikami polských konstruktivistů Jerzyho Grabowského, Janusze Kapusty, Andrzeje Nowackého, Henryka Stażewského a Ryszarda Winiarského.

„Polští autoři jsou významnými představiteli hnutí, které navazuje na avantgardistické tradice první poloviny 20. století,“ říká Jiří Jůza, ředitel GVUO a dodává „v dílech polských konstruktivistů nesou barevné nebo černobílé systémy prvků v obraze emoce a symboly, které vytvářejí nové typy prací. Umění má úlohu systematizující nebo zkoumající, může být i výsledkem hry podle předem daných pravidel.

„Příklad pěti malířů, důsledně používajících jazyk geometrických forem ve své tvorbě, ukazuje zřetelně, jak fascinující a různorodé může být chladné a zdánlivě nepřístupné umění, a přitom rovněž dokládá, jak silný a životodárný je tento proud v Polsku,“ doplňuje Waldemar Andzelm, autor textu v katalogu.

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) výstavu připravila ve spolupráci s Múzeem Milana Dobeša, Andzelm Gallery, European Cultural Society Foundation a soukromými majiteli. Výstavu doplňují katalog (k zakoupení v Domě umění) a doprovodné programy pro školy a veřejnost.