Hlasujte pro Osobnost roku

Cena Osobnost roku se letos koná podle nových pravidel. Hlavní cena bude udělena na základě hlasování desetičlenné poroty. Artalk.cz vedle toho udělí cenu čtenářů. Své nominace posílejte na adresu redakce.

Cena je formou ocenění nejvýraznějších uměleckých počinů uplynulého roku. Je určena pro žijící umělce (či autory zesnulé v uplynulém roce) a je udělována za výstavu, monografii či jiný umělecký počin realizovaný v roce 2010.

Iniciátorem ceny byla v roce 2002 Galerie Klatovy/Klenová. První laureátem se stal Jiří Sopko, cenu za rok 2009 získal Jan Merta. Po rozprášení kurátorského týmu GKK se organizace dalšího ročníku ceny ujal časopis Art+Antiques ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu, kterou dnes vede někdejší ředitel GKK Marcel Fišer.

Každý z deseti členů poroty mohl nominovat tři kandidáty, výsledkem čehož je seznam 24 finalistů. Z nich pak každý vybral svých deset favoritů a obodoval je. Prostý součet bodů pak rozhodl o vítězi a o pořadí na dalších místech. Výsledky hlasování poroty budou oznámeny v pondělí 24. ledna, slavnostní ceremoniál s předáním ceny se uskuteční v únoru. Členy poroty jsou: Marcel Fišer, Radek Horáček, Magdaléna Juříková, Marie Klimešová, Lenka Lindaurová, Václav Mílek, Jan Skřivánek, Silvie Šeborová, Pavel Vančát a Jan H. Vitvar.

Čtenáři artalku mohou hlasovat, jak pro níže vyjmenované finalisty, tak přidávat své vlastní nominace. Každý účastník může hlasovat pro 5 jmen, mezi která rozdělí od 5 do 1 bodu. Vítězem čtenářské ankety se stane ten, kdo v konečném součtu získá nejvíce bodů. Své hlasy zasílejte na adresu artalkweb@gmail.com do neděle 23. ledna.

Finalisté nominovaní porotou (abecedně):

Artamonov a Klyuykov: za účast ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého (zde), výstavu v Galerii mladých v Brně (zde) a za svůj postoj v kauze české účasti na bienále v Benátkách

Zbyněk Baladrán: za architektonické řešení výstavy Archiv Emila Filly v GASKu a spoluorganizaci Manifesty ve Španělsku (zde)

Josef Bolf: za výstavu v Galerii Na shledanou ve Volyni (zde), výstavu Osobní dispozice v galerii Hunt Kastner Artworks (zde), účast na výstavě Decadence Now!, výstavu Ještě místo – pustá zem v Západočeské galerii v Plzni a mozaiku pro Jurkovičovu vilu v Brně

Tomáš Císařovský: za výstavu Žlutá skvrna v Galerii hlavního města Prahy (zde) a doprovodný katalog

Jiří Černický: za výstavu Gagarinova věc a Věci, kterých mi není líto v Galerii Václava Špály (zde)

Hugo Demartini (in-memoriam): za výstavu v Brno Gallery CZ (zde) a soubornou monografii

Georg Dokoupil: za výstavu 100 v Jízdárně Pražského hradu (zde)

epos 257: za instalaci 50 m2 veřejného prostoru, účast na výstavě Metropolis a projekt prezentovaný na bienále Zvon

Vladimír Houdek: za výstavu v Galerii kritiků

Krištof Kintera: za výstavu A Bigger Problem Than Yours v Galerii Jiří Švestka (zde)

Jiří Kovanda: za soubornou monografii a za výstavu v pavilonu Secese ve Vídni (zde)

Dominik Lang: za účast na Bienále Zvon (zde) a na výstavě … a nezapomeňte na květiny v Brně (zde) a za architektonické řešení výstavy 100 let Domu umění v Galerii G99

Petr Nikl: za architektonické řešení výstavy 200 dm3 dechu v Domu umění ve Zlíně (zde)

Jiří Novák (in-memoriam): za záchranu sousoší Dálky na pražském sídlišti Novodvorská, výstavu v galerii Klatovy/Klenová a soubornou monografii

Viktor Pivovarov: za výstavu Oni v Moravské galerii v Brně (zde) a doprovodný katalog

Jaroslav Róna: za výstavu v Domě umění v Ostravě (zde) a soubornou monografii

Pavel Sterec: za výstavu v Karlín studios (zde) a za svůj postoj v kauze české účasti na bienále v Benátkách

Zdeněk Sýkora: za výstavy v Galerii hlavního města Prahy (zde), Galerii Zdeněk Sklenář, Muzeu umění Olomouc, Galarii umění Karlovy Vary, Galerii Benedikta Rejta v Lounech, doprovodné katalogy a druhý svazek monografie

Adriena Šimotová: za instalaci v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora (zde) a výstavu Ruce v Památníku Leoše Janáčka v Brně (zde)

Jitka Válová: za výstavu v Topičově salonu v Praze (zde) a výstavu Lité kresby v galerii VŠUP (zde)

Tomáš Vaněk: za particip č. 102 v pražských Holešovicích (zde), zvukové instalace pro stálou expozici GASKu a účast na Manifestě ve Španělsku (zde)

Karel Zlín: za retrospektivní výstavu v Alšově jihočeské galerii (zde) a Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně

Ztohoven: za projekt Občan K (zde) a za výstavu Romana Týce v Egon Schiele Art Centru

Josef Žáček: za výstavu v galerii Aspekt v Brně a soubornou monografii

One thought on “Hlasujte pro Osobnost roku

  1. Pingback: TZ: Osobnost roku 2010 «

Komentáře nejsou povoleny.